העיתונאי דני אדינו אבבה
צילום: משה שי, פלאש 90

העיתונאי אדינו אבבה על הבאת הפלאשמורה: "לאנשים האלה אין שום קשר ליהדות"

עיתונאי ידיעות אחרונות דני אדינו אבבה אמר בריאיון לכאן רשת ב: "הכמויות האלה לא ייגמרו לעולם, יגיעו לפה מיליון אנשים כל עוד הממשלה לא תקבל החלטה חד-משמעית" • סגן יושב ראש ארגון הגג של עולי אתיופיה לשעבר: "מגיעים לפה נוצרים ומוסלמים שלא שייכים לזהותנו"
קלמן ליברמן
16 בפברואר 2020
09:34

העיתונאי דני אדינו אבבה יצא הבוקר (ראשון) נגד הבטחת הבחירות ששיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו להבאתם לארץ של הממתינים במחנות המעבר באתיופיה. "מדובר באנשים שהקשר שלהם ליהדות הוא כמו הקשר שלך לסרי לנקה", אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "אלה אנשים שאין להם שום קשר ליהדות והם עולים במסגרת איחוד משפחות. הקייסים שהנהיגו את הקהילה היהודית ידעו מיהו יהודי".

האזינו לריאיון של העיתונאי דני אדינו אבבה ל"קלמן ליברמן":

אבבה הסביר כי "יש יותר מ-9,000 אנשים, בינתיים עלו כ-600 מהם  ונשארו עוד 400". לדבריו, "הבחירות זה הדבר היחידי שמעניין את הממשלה ולכן הביאו את ההחלטה להביא עוד 400 מבני הפלאשמורה. ב-2010 הייתה החלטת ממשלה מאוד דרמטית שבה הממשלה החליטה על העלתם של כ-7,500 מהם וזה היה אמור לסיים את הסיפור הזה שמלווה אותנו כמעט שני עשורים. ישראל נותנת להם תקווה ואנשים עוזבים את בתיהם ונודדים לאדיס אבבה".

עיתונאי ידיעות אחרונות הוסיף: "המדינה קבעה קריטריון מי זכאי עלייה – מי שיש לו קרוב משפחה מדרגה ראשונה בארץ, שיש לו זיקה כלשהי למושג זרע ישראל. אני נגד העלייה שלהם, אבל הממשלה מחליטה, היא לא שואלת אותי. יש פה נושאים פוליטיים. יש פה תחושה פטרונית של כל הגורמים המעורבים כדי להביא פלאשמורה מטעמים פוליטיים. הבעיה היא שהכמויות האלה לא ייגמרו לעולם, יגיעו לפה מיליון אנשים כל עוד הממשלה לא תקבל החלטה חד-משמעית שמצריכה אומץ לב".


"מי שקובע מי יעלה לארץ אלה ארגונים אמריקניים"

אברהם ירדאי, לשעבר סגן יושב ראש ארגון הגג של עולי אתיופיה, הצטרף לדבריו של אדינו אבבה ואמר בריאיון ל"קלמן ליברמן" כי "אנחנו כבר בעשור השלישי של העלייה הזאת שנקראת 'בני פלאשמורה'. שגרירת אתיופיה בתל אביב אמרה בעבר לשר הקליטה צבן - 'לפי הקריטריונים שלכם לאנשים שאתם מביאים באתיופיה - גם אני זכאית עלייה. הם לא יהודים בכלל'. בתקופות האלה עלו 53 אלף בני אדם שאינם שייכים ליהודי אתיופיה. אחרי מבצע שלמה היו כמה מאות שנשארו בגונדר, בסוכן ועוד - אלה הם השאריות של יהודי אתיופיה, שמזמן הגיעו לארץ".

לדבריו, "אנחנו תמיד אמרנו שמי שמביא לפה חלקי משפחות שלא זוהו על ידי בני הקהילה, לא על ידי הקייסים אלה גורמים פוליטיים. מי שקובע מי יעלה לארץ אלה רבנים כמו הרב מנחם ולדמן וחברים שלו, ארגונים אמריקניים. יהודי אתיופיה לא מעורבים בזהות של הבאים. מגיעים לפה נוצרים ומוסלמים שאין להם שום שייכות לזהות שלנו".