אזרחים בהונג קונג עם מסיכת פנים
צילום: אי-פי

מנכ"ל בית החולים הדסה: "נגיף קורונה לא צפוי להתפשט בישראל"

פרופסור רוטשטיין אמר לכאן רשת ב: "המגפה היום היא של פאניקה". ישראלית נוספת נדבקה על ספינת הקורונה. מנהלי חדרי מיון בארץ: אין מספיק ציוד להתמודד עם הנגיף
קטי דור
16 בפברואר 2020
21:04
עודכן ב 00:41

מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, התייחס הלילה (ראשון) לסכנת נגיף הקורונה ואמר לכאן רשת ב כי הוא לא מניח שהמגפה תתפשט בישראל. בריאיון לתוכנית "כאן הלילה" אמר ליעקב אייכלר כי "לא חכם להניח שתהיה מגפה בארץ. אולי יגיע חולה אחד או שניים, אפילו עשרה. אבל המערכת שלנו חדה, והאבחון נעשה מהר – כך שאין סיכוי להגיע לרמה של מגפה. אותם הבודדים שיגיעו אין בעיה לבודד אותם בבית החולים".

רוטשטיין הוסיף: "אני חושב שלנו לא צריכה להיות בעיה ולא צריכים להיכנס לפאניקה של הקורונה. המגפה היום היא של פאניקה, ככה כולם מגיבים. כולם בפאניקה וככה העולם נוהג. זה מיותר ואם נפעיל שכל ישר נדע להסתדר עם מה שיש". לדבריו, ספקי ציוד רפואי העלו את המחירים באופן דרסטי, וצפוי מחסור חמור בציוד חיוני, כולל תרופות שחלק מהתרכובות שלהם מיוצרות בסין המשותקת.

מוקדם יותר דווח שנוסעת ישראלית נוספת, ושלישית במספר, אובחנה עם נגיף קורונה על הספינה העוגנת מול חופי יפן -  ה"דיימונד פרינסס". ממשרד הבריאות ומשרד החוץ נמסר כי הנוסעת הורדה מהספינה, והועברה לבית חולים ביפן שאליו הועברו שני הישראלים האחרים שנדבקו.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, שהגיע ליפן כדי לסייע בהחזרת הישראלים שעל הספינה, אמר בריאיון לחדשות הערב בכאן 11: "הם עוברים בדיקות עכשיו. כל מי שתצא לו בדיקה שלילית יוכל לעזוב את הספינה ואז זה יהיה התפקיד שלי לוודא שהם יגיעו בצורה בטוחה ונכונה הביתה".

שלוש חברות הביטוח המבטחות את הנוסעים הישראלים ב"דיימונד פרינסס", שלא אובחנו נשאים של הנגיף קורונה, הודיעו היום כי יחכרו במשותף מטוס להבאתם של הישראלים ארצה. חברת הביטוח "הראל" הודיעה כי תממן את הטסתם של שלושה מן הישראלים, שאין להם ביטוח. המטוס ממתין בטורקיה, ועדיין לא ברור מתי ייצא.


בתוך כך, מנהלי חדרי המיון ומנהלי היחידות לזיהומים מכל בתי החולים בישראל התריעו הערב בפני הנהלת משרד הבריאות כי אין מספיק ציוד להתמודדות עם נגיף קורונה. בישיבה סוערת שנערכה היום, אמרו מנהלי חדרי המיון כי אין מספיק מסיכות, והחלוקים לא איכותיים ואינם חסינים למים ועלולים להיקרע, ולכן אינם יעילים לתנאי בידוד. המנהלים מבתי החולים גם ציינו בפני הנהלת משרד הבריאות כי לא יעמדו בלחץ גדול של אנשים שצריכים בדיקות ובידוד, וכי הדבר עלול לשתק את חדרי המיון.


על אף דברי מנהלי חדרי המיון, משרד הבריאות הנחה את בית החולים תל השומר להיערך לקליטת הישראלים הבריאים מספינת הקורונה ביפן במרכז שי לב (מלון החלמה רפואי), והורה לבית החולים להכין לאותם ישראלים מתחם בידוד. גורמים רפואיים מביעים הסתייגות מההנחיה, ואומרים שהעברת הישראלים מה"דיימונד פרינסס" למקום שנמצאים בו חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת, עלול להוות גורם מסכן. החלטה סופית של משרד הבריאות בנושא טרם התקבלה.

משרד הבריאות הרחיב היום את רשימת המדינות שחוזרים מהן יצטרכו לשהות בבידוד של שבועיים. אחרי סין, גם השבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו ישהו בבידוד ביתי של שבועיים. כמו כן, חברת התעופה אל-על ביטלה 50% מהטיסות לבנגקוק-תאילנד, הביטול לשני הכיוונים. מהחברה נסמר כי "אכן מבוטלות טיסות בקו לבנגקוק ו-בנגקוק לתל אביב. מדובר בהתאמות מסחריות. בשלב זה לא מתייחסים להיקף ואחוזים".