כץ בדיון המליאה בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה: ח"כ כץ יזכה לחסינות בפני דין פלילי

מליאת הכנסת אישרה את החסינות לחבר הכנסת חיים כץ ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים. החסינות תהיה תקפה רק בכנסת הזו ולאחר הבחירות יידרש כץ לבקש חסינות מחדש
זאב קם
17 בפברואר 2020
12:02
עודכן ב 14:31

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) את הענקת החסינות לחבר הכנסת חיים כץ מהליכוד, ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים. החסינות תהיה תקפה רק בכנסת הזו ולאחר הבחירות יידרש כץ לבקש חסינות מחדש.

חבר הכנסת עמר בר לב מהעבודה-מרצ-גשר אמר במליאה: "דוגמה קלאסית לחסינות היא זו שניתנה לנתניהו בזמנו כשהיה יו"ר האופוזיציה וחשף מסמך מסווג שעסק במשא ומתן לשלום עם סוריה. היועץ המשפטי קבע שיש לו חסינות כי זה נאום במסגרת תפקידו כחבר כנסת. כשמדובר בחשד למרמה והפרת אמונים, במקרה של כץ, המשמעות היא שהוא פעל לפי האינטרס האישי שלו, ולכן ראוי שהנושא יוכרע בבית המשפט".


אחריו עלה לשאת דברים חבר הכנסת יואב סגלוביץ' מכחול לבן שטען כי "חוק החסינות נועד כדי שנוכל לפעול באופן חופשי בכנסת, הכנסת אינה עיר מקלט לנאשמים". לדברי חבר הכנסת עופר כסיף, "לא מתפקידנו כאן לקבוע האם כץ אשם או חף מפשע, אלא רק לקבוע האם קיימת עילה לחסינות. הענקת חסינות תשדר זלזול והתנשאות ותפגע עוד יותר במעמד הכנסת בעיני הציבור".

מנגד, אמר חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד: "יש פה תקדים מסוכן מאוד של הפיכת הליך החקיקה לאירוע פלילי. זה פוגע בליבת העבודה של חברי הכנסת ושם אותנו במתחם סיכוון בלתי סביר". לדברי חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה, "החסינות נועדה לתת הגנה מפני רדיפה פוליטית, ומי שאומר שצריך להוציא את החסינות מידי הכנסת - יחליש אותה".

חבר הכנסת גדעון סער אמר בתורו כי "חסינות חברי כנסת זה עיקרון שקבוע בחוק יסוד, זה מכשיר של הגנה על בית המחוקקים. היום בפעם הראשונה אני מצביע בעד הענקת חסינות. אני עושה זאת בלב שלם כי לפי מיטב הכרתי זה מקרה מובהק שבו חלה חסינות מהותית".

יושב ראש כחול לבן בני גנץ אמר הבוקר בכנס התנועה הקיבוצית שיפעל להעביר את ההחלטה על חסינות חברי כנסת לוועדה מקצועית. "אני מתכוון להפוך את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ לבקשת החסינות האחרונה שבה דנה כנסת ישראל", קבע. "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות וליצירת קליקה שביכולתה להפוך את בית הנבחרים לעיר מקלט לעבריינים. אקים ועדה של אנשי מקצוע, אישי ציבור וחברי כנסת לשעבר שתקבל החלטה עניינית ומקצועית", הוסיף.

חבר הכנסת כץ מואשם כי בעת שהיה יושב ראש ועדת העבודה והרווחה פעל לטובת מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, שייעץ לו בענייניו הכספיים האישיים. סעיף האישום נגדו הוא מרמה והפרת אמונים. 

בדיון בוועדת הכנסת אמר כץ ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט: "בנית סיפור דמיוני, אלף לילה ולילה. אני שומע דברים שלא היו. פגעת בבריאות שלי. אני בן אדם ישר, לא שיקרתי בחיים שלי ומילה שלי, היא מילה ופה עושים אותי שקרן".


מליאת הכנסת הייתה אמורה לדון היום גם בהצעה להקים שלוש ועדות כנסת זמניות, אחת מהן הייתה אמורה לעסוק בנגיף הקורונה, וכן על הקמת ועדות פיקוח של הכנסת על הממשלה בימי הבחירות. הוועדות כבר אושרו בוועדת הכנסת לפני שבוע וחצי ונדרשו לקבל גם את אישור המליאה. אבל יושב הראש ניסנקורן החליט לוותר על היוזמה ומשך את הבקשה להצביע על הקמת הוועדות.