ספינת הקורונה, דיימונד פרינסס
צילום: אי-פי

חולת קורונה ישראלית מהספינה בשיחה עם כאן חדשות: "עושים לנו בדיקות"

אחת משלושת הישראלים שאובחנו כחולים, והורדו מהספינה העוגנת ביפן, סיפרה על מצבה: "הם הביאו אותנו לבידוד כדי לראות שלא יהיה חס וחלילה משהו. מספיק שהם רואים קצת חום, אז לוקחים לבדיקות כלליות" • שגרירות תאילנד בישראל במסר לאזרחיה: שקלו הגעתכם לישראל
ורד פלמן
17 בפברואר 2020
12:30
עודכן ב 15:14

ספינת הקורונה: חולת קורונה ישראלית, שאובחנה יחד עם שני ישראלים נוספים על ספינת ה"דיימונד פרינסס" והועברה לבית חולים ביפן, שוחחה היום (שני) עם כאן חדשות וסיפרה על מצבה: "ברוך השם, הכול טוב. אנחנו נמצאים במקום שבו עושים לנו בדיקות".

עוד סיפרה החולה הישראלית כי היא נמצאת עם שתי אזרחיות אמריקניות שחלו, וכי עדיין לא הגיע רופא לבדוק אותן. "בודקים חום וזהו, מחר יהיה רופא", סיפרה הנוסעת. "הם הביאו אותנו לבידוד כדי לראות שלא יהיה חס וחלילה משהו. מספיק שהם רואים קצת חום, אז לוקחים לבדיקות כלליות. היום עשו לנו בדיקות סי.טי, בדיקות חום, הכול בסדר".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, הודיע הבוקר לנוסעי הספינה "דיימונד פרינסס", שלא אובחנו כחולים, כי נעשים מאמצים לשחררם מחרתיים. גרוטו ושגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, נפגשו עם נציגי משרד הבריאות היפני כדי לסכם את מצבם ואת שחרורם של הנוסעים הישראלים מהבידוד. 

בעקבות ההנחיה של משרד הבריאות, לפיה מי שמגיע מתאילנד צריך להיות בבידוד במשך 14 ימים, שגרירות תאילנד בישראל מסרה לאזרחיה כי יש לשקול נסיעות לישראל. עוד הוסיפו בשגרירות: "אנחנו מכבדים את ההנחיה הישראלית, ומתריעים עליה בפני אזרחינו".

בתוך כך, שגריר ישראל בסין, צבי חפץ, ששב לאחרונה למדינה, סיפר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב על מקרה שבו בנו של נציג משטרת ישראל בסין לא הורשה להיכנס לגן מחשש לקורונה, על אף שעבר את תקופת הבידוד ואף הביא אישורים לבריאותו. השגריר ציין כי ממכתב אלקטרוני שנשלח אליו עלה שהשוטר ספג "בריונות, התעללות והטרדות בלתי פוסקות, לרבות איומים". בעקבות שידור הדברים בתוכנית, קיבל השוטר הודעה כי בנו יוכל להירשם לגן הילדים.

האזינו לריאיון עם השגריר בסין צבי חפץ

השגריר דיבר גם על האווירה בסין וכן על היחס בישראל לחוזרים מהמזרח. "בכל הקשור לטיפול של משרד החוץ היחס הוא מדהים, מה שלצערי אני לא יכול להגיד על עם ישראל. הפוביה קצת מוגזמת", אמר בריאיון.

עוד סיפר חפץ: "בכל חודש מארס יש כינוס פוליטי שמאוד חשוב להנהגה הסינית, והוא יידחה. כנראה שיש סיבה מספיק טובה לא לקיים את הכינוס. זה אומר שהשלטון הסיני נלחם בלי פשרות במחלה".

הבוקר דיווחה ממשלת יפן על 99 מקרי הידבקות חדשים בקרב נוסעים על אוניית ה"דיימונד פרינסס". המספר כולל את 14 אזרחי ארצות הברית שכבר פונו ונחתו בקליפורניה קודם לכן. הבוקר דיווחו משרדי החוץ והבריאות בארצות הברית כי ה-14 זוהו כנשאי נגיף קורונה כיומיים לפני עזיבתם לארצות הברית. עם גילוי הנגיף הם הורחקו במהירות לאזור מבודד במטוס הפינוי.

בספינה נותרו 12 נוסעים מישראל, לאחר שפונו לטיפול השלושה שנדבקו בנגיף. לנה סמואלוב, מנוסעי הספינה אמרה לכאן חדשות כי הערב צפוי פינוי תיירים מקנדה והונג קונג וכי היא אינה מבינה מדוע הישראלים הם אזרחים סוג ב' לעומת האמריקנים או הקנדים. לדבריה, סמנכ"ל משרד הבריאות עדכן אותם אך לא ענה על כל שאלותיהם.

מניין הנספים מקורונה בסין עלה ביממה האחרונה ל-1,770 לאחר שמתו עוד 150 חולים ביממה האחרונה. יותר מ-2,000 בני אדם נדבקו ביממה האחרונה, גידול קל בקצב ההתפשטות של הנגיף לאחר שלושה ימים רצופים של ירידה. מספר הנדבקים עד כה, בעולם כולו יותר עומד על כ-71 אלף.