שוערה לשעבר של מנצ'סטר יונייטד הארי גרג
צילום: אי-פי

שוער מנצ'סטר יונייטד לשעבר וגיבור אסון מינכן, הארי גרג, מת בגיל 87

פעולותיו ההרואיות של השוער הצפון אירי בדקות שאחרי התרסקות מטוס הקבוצה ב-1958, הביאו להצלת חייהם של כמה מחבריו, בהם הכדורגלן האגדי בובי צ'רלטון והמנג'ר מאט באזבי
מערכת כאן חדשות
17 בפברואר 2020
14:13

שוערה לשעבר של מנצ'סטר יונייטד הארי גרג הצפון אירי מת היום (שני) בגיל 87. גרג שיחק במועדון הכדורגל האנגלי בין השנים 1966-1957, אך הוא ייזכר בעיקר בתור גיבור אסון מינכן - התרסקות המטוס של יונייטד ב-6 בפברואר 1958 - וזאת בזכות פעולותיו ההרואיות שהביאו להצלת חייהם של כמה מחבריו לקבוצה ונוסעים נוספים.

מההתרסקות של יונייטד ועד הרצח של אסקובר: בחזרה לאסונות הגדולים של הספורט

בהתרסקות, שנחשבת עד היום לאחת מטרגדיות הספורט הנוראיות בכל הזמנים, נהרגו 23 בני אדם, בהם שמונה משחקני הקבוצה. ללא השוער הצפון אירי, שהגיע ליונייטד רק כחודשיים לפני האסון, ייתכן שאנשים נוספים היו מאבדים את חייהם. בדקות הראשונות שלאחר ההתרסקות החל גרג לחלץ מן ההריסות את אלו שנותרו בחיים. בין השאר, חילץ השוער אישה הרה מיגוסלביה (משם הגיע המטוס, לאחר משחק של הקבוצה בגביע אירופה), את בובי צ'רלטון, ששמונה שנים לאחר מכן יזכה באליפות העולם עם נבחרת אנגליה, ואת המנג'ר האגדי של יונייטד מאט באזבי - שישקם לאחר האסון את הקבוצה ויוביל אותה ב-1968 לזכייה בגביע אירופה.


גרג רשם 247 הופעות במדי מנצ'סטר יונייטד, ו-25 הופעות בנבחרת צפון אירלנד, שאיתה שיחק גם באליפות העולם ב-1958 בשוודיה. ממשפחתו נמסר כי הוא "הלך לעולמו בבית החולים, כשהוא מוקף על ידי משפחתו האוהבת".

  "תמיד ייזכר כגיבור". הארי גרג (שני משמאל) עם חבריו לקבוצה והמנג'ר מאט באזבי באוגוסט 1959 (צילום: אי-פי)

במנצ'סטר יונייטד, וכן שחקני הקבוצה לשעבר, ספדו לגרג. הקבוצה פרסמה סרטון מחווה לשוערה לשעבר בעמוד הפייסבוק שלה. בובי צ'רלטון אמר על האיש שהציל את חייו: "קראתי לו בגאווה 'חבר לקבוצה', עבורי הוא תמיד ייזכר כגיבור. יש סיבות רבות לכך שהוא ייזכר כאחד מהשמות הגדולים של מנצ'סטר יונייטד".

המנג'ר לשעבר של הקבוצה סר אלכס פרגוסון ספד גם הוא לגרג: "הוא היה אדם בעל אופי נהדר, ואגדה אמיתית של המועדון. תמיד נהניתי מחברתו ומהעצות הרבות שנתן לי".