תיעוד מסוריה: אב לימד את בתו לצחוק בעת ההפגזות

בסרטון נראה האב מנסה לעזור לבתו להתמודד עם החרדות, כשברקע נשמעות ההפצצות • בימים האחרונים דווח כי אסד השתלט על העיר הצפונית
עומרי חיים
17 בפברואר 2020
17:06

תיעוד מרגש שהתפרסם היום (שני) ברשתות החברתיות מסוריה חושף ניסיון מרגש של אב בעיר אידליב להרגיע את בתו באמצעות משחק שגורם לה לצחוק בכל פעם שנשמעות הפצצות בעיר.


ברקע הסרטון, כאמור, נשמעות התקיפות האוויריות באזור העיר אידליב. במטרה לעזור לבתו להתמודד עם הפחד והחרדה – לימד אותה משחק שבמסגרתו יש לצחוק בכל פעם שנשמעות קולות המטוסים המפציצים. בימים האחרונים דווח כי הנשיא בשאר אל-אסד השתלט על העיר הצפונית חלב וכוחותיו ממשיכים במאמץ לכיבוש העיר.

בתוך כך, נשיא סוריה אל-אסד בירך את אנשיו בהודעה מוצלמת לאור כיבוש העיר הצפונית חלב ביממה האחרונה: "השחרור הזה הוא לא סוף המלחמה", אמר, והוסיף כי על צבא סוריה ועל אזרחיה להמשיך ולהילחם עד "לשחרור המוחלט של המדינה מגורמי הטרור". אסד אמר כי הניצחון הזה הוא הקדמה לניצחון הבא וכי הלחימה לכיבוש העיר אידליב - הנחשבת למעוז האחרון של המורדים בסוריה – נמשכת.

בחודשים האחרונים מתקיים מבצע צבאי רחב היקף של צבא אסד ובעלי בריתו שמנסים לכבוש בחזרה את אידליב, שלא נמצא תחת שליטתו מאז 2015. בשנים האחרונות סיכמו טורקיה, רוסיה ואיראן על הקמתם של מספר אזורים שבהם תופחת הלחימה, ומחוז אידליב היה אחד מאותם אזורים. המטרה המוצהרת הייתה כביכול להציל את חייהם של יותר משלושה מיליון בני אדם שחיים במחוז. 

בפועל, במחוז אידליב, יש נוכחות למספר ארגוני מורדים עם אג'נדות ואינטרסים מנוגדים: צבא סוריה החופשי שנתמך על ידי טורקיה, ג'בהת א-נוסרה האיסלאמיסטית, השלוחה הסורית של ארגון אל-קעידה הידוע לשמצה ועוד ארגוני מורדים אסלאמיסטים.

המציאות שנוצרה בעבור הסורים שעדיין חיים באידליב היא בלתי אפשרית. חלקם חיים תחת משטר של ארגוני טרור דתיים, מטוסים סוריים ורוסיים מפציצים אותם כל העת והגבול הטורקי כבר לא פתוח בפניהם, כשגם החורף הסורי מכה בהם ללא רחמים.

בחודשיים האחרונים 600 אלף בני אדם לפחות באידליב נעקרו מבתיהם. רובם המוחלט חיים בתת תנאים אם הם מצליחים בכלל לשרוד. גורלם של אותם עקורים סורים תלוי בגחמות ובאינטרסים של אסד, ארדואן, פוטין, חמינאי ונסראללה.