צילום: יונתן זינדל והדס פרוש, פלאש 90

חשש: הפצת חדשות כזב על קורונה בקלפיות

ועדת הבחירות: תיבחן אפשרות להצבת קלפיות לטובת מבודדי קורונה בארץ • יו"ר ארגון הבריאות העולמי: "נראה שישנה ירידה במקרים חדשים של הדבקות בווירוס. עדיין מוקדם להגיד אם מגמת הירידה תימשך"
אמוץ שפירא, קטי דור ויואב זהבי
17 בפברואר 2020
19:00
עודכן ב 19:27

בפגישה שהתקיימה היום (שני) בין מנכ"ל משרד הבריאות וצוותו, יחד עם צוות ועדת הבחירות המרכזית בראשותה של מנכ"לית הוועדה עוה"ד אורלי עדס, סוכם שתיבחן אפשרות שאזרחים הנמצאים בבידוד בשל חשד לקורונה, הרשאים לצאת מביתם לצורך הצבעה, יוכלו להצביע בקלפיות ייעודיות ברחבי הארץ. הקלפיות ימוקמו באתרים שבהם לא ממוקמות קלפיות נוספות. בדיון עלה החשש שיכול להיות שיהיו גורמים שינסו להפיץ הודעות שקריות שיש קורונה בקלפי כדי למנוע הגעת מצביעים. בוועדה אמרו כי יתמודדו עם אפשרות כזו כמו כל התמודדות עם "פייק נויז".

לפי הודעת משרד הבריאות כמה עשרות בודדות של אזרחים הצהירו כי הם נמצאים בבידוד בביתם בארץ. בפגישה גם נידונו נקודות הממשק שבין בריאות הציבור והבחירות בישראל. בהודעה שיצאה מטעם ועדת הבחירות הובהר כי משרד הבריאות הוא הגורם המקצועי והאחראי לשמירת הציבור וההגנה עליו. 

בתוך כך, יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום, אמר בתדרוך מיוחד שקיים בנושא נגיף קורונה כי "מהמידע שמגיע נראה כי ישנה ירידה במקרים חדשים של הדבקות בווירוס. יש לפרש מגמה זו בזהירות רבה. מגמות יכולות להשתנות כשאוכלוסיות חדשות מושפעות. עדיין מוקדם להגיד אם מגמת הירידה תימשך".

אדהנום גם פירט נתונים עכשויים לפיהם יש 7,635 מקרים מאושרים בסין. 2,051 מקרים חדשים (94% במחוז חוביי). מחוץ לסין מתו שלושה בני אדם והתגלו 694 מקרים מאושרים מ-25 מדינות. אדהנום ציין שב-2% מהמקרים המדווחים הנגיף קטלני והסיכון למוות עולה בהתאם לגיל, ושבאופן יחסי רואים פחות מקרי הידבקות בקרב ילדים.

יו"ר ארגון הבריאות העולמי גם התייחס לספינת "דיימונד פרינסס", שעליה שוהים גם אזרחים ישראלים, ואמר: "המטרה שלנו היא לבודד את הנגיף, ולא את האנשים". המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, הודיע הבוקר לנוסעי הספינה "דיימונד פרינסס" כי נעשים מאמצים לשחררם מהספינה מחרתיים. גרוטו ושגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, נפגשו עם נציגי משרד הבריאות היפני כדי לסכם את מצבם ואת שחרורם של הנוסעים הישראלים מהבידוד.