מחאת נהגי המוניות בנתב"ג, 16.01.20
צילום: שי דיין

יוקם צוות לבחינה מקיפה של הרפורמה בענף המוניות

רה"מ נתניהו ושרי האוצר והתחבורה סיכמו כי הצוות הבין-משרדי יגיש את מסקנותיו בתום בחינה בפרק זמן של 45 יום
ליאל קייזר
18 בפברואר 2020
15:59

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳ סיכמו היום (שלישי) על הקמת צוות לבחינה מקיפה של הרפורמה בענף המוניות. זאת לאור העובדה שמדובר ברפורמה בעלת השלכות הן על עובדי הענף והן על ציבור האזרחים.

מדובר בצוות בין-משרדי שיקיים בחינה נוספת של מרכיבי התוכנית ויגיש את המלצותיו לראש הממשלה ולשרים הממונים. הצוות יכלול נציגים של משרד האוצר, משרד התחבורה ומשרד ראש הממשלה.

הצוות יקיים את הבחינה בפרק זמן של 45 יום, במהלכם ייפגש גם עם נציגי ענף המוניות כדי לשמוע את טענותיהם. אם ההליך המקצועי לא יושלם, תיבחן האפשרות להארכת תקופת ההיערכות לרפורמה.

הרפורמה בתעריפי המוניות הייתה אמורה להיכנס לתוקף באחד בינואר, ומטרתה להוזיל משמעותית את תעריפי הנסיעה הבין-עירוניים ולייקר את הנסיעות העירוניות. יחד עם זאת, מועד תחילת הרפורמה נדחה בחודשיים לשישה במארס בעקבות התערבות ראש הממשלה בשל הלחץ שהפעילו נהגי המוניות.

בשבוע שעבר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע לשרים כחלון וסמוטריץ' שהם אינם רשאים לחתום על צו שמבטל את הרפורמה, משום שלא נעשתה עבודה מקצועית שמצדיקה את ביטולה ובשל העובדה שמדובר בתקופת בחירות.


ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, נפגש מוקדם יותר היום עם יו"ר ארגון ועד הנהגים שי דיין, ועם נהגי מוניות ותיקים כדי לדון ברפורמה. לדברי לפיד: "הרפורמה של נהגי המוניות נבנתה על מצג שווא וחישובים שגויים ועל כן היא לא ראויה ופוגעת בנהגי המוניות ובני משפחותיהם".

לפיד התחייב: "כשנקים את הממשלה נעצור את הרפורמה ונבחן אותה יחד עם נציגי הנהגים. בנוסף נבחן באופן רחב את תנאי העבודה והזכויות של הענף נוכח אתגרי התחבורה בארץ".

בתחילת החודש הגיע יו"ר העבודה-מרצ-גשר, עמיר פרץ, לישיבה סגורה של מנהלי תחנות המוניות, שבה הבטיח שאם יתמכו בו, מפלגתו תמנע בחקיקה את ניסיונות הממשלה להובלת התחבורה השיתופית. המפלגה אף הוציאה פלאיירים מיוחדים בנושא, כדי שיחלקו לעובדיהם.