-
צילום: אי-פי

נקשר, חודר ומתרבה: מהו וירוס ואיך הוא מתפשט?

נגיפים לא יכולים להתקיים מחוץ לתא מאחסן ונטפלים לתאים חיים כדי להתרבות. לאחר שווירוס קורונה התפשט בעולם – איך הוא בעצם גורם לתמותה, וגם - מהו ההבדל בין נגיף לחיידק?
יורי שניידר
19 בפברואר 2020
13:00

וירוס, או נגיף, הוא טפיל מוחלט, כלומר, תלוי בתא חי מארח על מנת להתקיים. גודלו מיקרוסקופי. הנגיפים בנויים ממולקולות הכוללות חומר תורשתי – DNA או RNA וחלבונים. מחוץ לגוף המאחסן, הווירוס, בניגוד לחיידק, משתמש ברכיבים שיש בתא המאחסן כדי להתרבות.

על פי רוב, המדע לא מחשיב את הווירוס כגוף חי, שכן הוא איננו תא ויכולת ההתרבות שלו תלויה לחלוטין במארח. הנגיפים קטנים פי מאה מחיידקים, ורובם בקוטר של בין 10 לכ-300 ננומטר. נגיף, כמו הקורונה למשל, לא יכול לנוע עצמאית והוא תלוי בתנועה של אוויר או במחזור הדם שלנו. לאחר שהווירוס בוקע מהתא המאחסן, הוא עובר לתא אחר.

מחזור החיים של נגיף: תחילה הנגיף נקשר לתא באמצעות קשר כימי בין מולקולה הנמצאת על דופן הנגיף לבין מולקולה הנמצאת על קרום התא המארח. בשלב הבא מחדיר הווירוס את המטען הגנטי שלו לתוך התא.

ישנן דרכים שונות לחדירת הנגיף לתאים בהתאם לגוף המארח. לאחר החדירה, מאבד הנגיף את המעטפת החיצונית וכך נחשף המטען הגנטי – דבר המאפשר התרבות באמצעות שכפול והרכבה. לעתים גורם תהליך השכפול למחלות, חלקן קטלניות, ולעתים הוא אינו גורם למחלה כלל. עלול להיגרם גם זיהום מקומי. התפשטות הזיהום הנגיפי בגוף באמצעות מערכת הדם בדרך כלל תגרום לפגיעה קשה יותר.

ולעניינינו: קורונה היא משפחה של וירוסים הגורמים לטווח מחלות - מהצטננות ועד למחלות נשימה קשות. וירוס קורונה החדש הינו זן שלא זוהה בבני אדם בעבר. הקורונה הם וירוסים זואונוטיים – מועברים מבעלי חיים לבני אדם וההדבקה בווירוס המדובר החלה בעטלפים.

התסמינים השכיחים של קורונה כוללים תסמיני נשימה, חום שיעול וקוצר וקשיי נשימה. במקרים חמורים, הזיהום יכול לגרום לדלקת ריאות, אי ספיקת כליות ואפילו מוות.

תגיות:
קורונה