לוחמות
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

4 צעירות פנו לרמטכ"ל: אפשר לנו להתגייס ליחידות מיוחדות, ולא - נפנה לבג"ץ

פרסום ראשון: במכתב לכוכבי הלינו הצעירות לפני גיוס כי המדיניות שלא לאפשר לנשים לשרת בתפקיד לוחמות חוד היא פגיעה יסודית בזכות לשיוויון. אחת מהבנות אף עברה את הגיבוש לקורס חובלים. מצה״ל נמסר: "המכתב התקבל לאחרונה ויענה במישרין לפונה"
משה שטיינמץ
18 בפברואר 2020
21:16
עודכן ב 22:09

ארבע צעירות דורשות מהרמטכ"ל אביב כוכבי לאפשר להן להתגייס לסיירות מובחרות: שייטת 13, מגלן, 669 ולגדודי הסיור בחטיבות חיל הרגלים. כך פורסם הערב (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. הצעירות, שאמורות להתגייס במהלך השנה, כתבו מכתב לכוכבי והלינו כי המדיניות שלא לאפשר לנשים לשרת בתפקיד לוחמות חוד היא פגיעה יסודית בזכות לשיוויון. מצה״ל נמסר: "המכתב התקבל לאחרונה ויענה במישרין לפונה".


אחת מהצעירות שכתבו את המכתב אף עברה את הגיבוש לקורס חובלים. במכתב, ששלחו באמצעות עורכי הדין ינור ברטנטל ועמיחי ויינברגר, הן מזכירות את בג"ץ אליס מילר - בעקבותיו תוקן חוק שירות ביטחון, ומאיימות לפנות גם הן לבג"ץ.

בתחילת החודש קבע כוכבי עקרונות וצעדים שיינקטו לאחר שסיכם על התקדמות בפרויקט שילוב הנשים הלוחמות בשיריון. בצה"ל יציעו לבוגרות הפיילוט, בעיקר לנשים שסיימו את קורס המט"קים, להשתלב בהכשרות הנשים. כמו כן תבחן אפשרות לגייס אותן למילואים בתנאי קבע 

בשבועות שקדמו לכך, ובהמשך לפיילוט לשילוב נשים בטנקים במערך הגנת הגבולות, קיים הרמטכ"ל סדרת דיונים בפורום נרחב, שכלל חברים במטה הכללי וקצינים בכירים בחיל השריון. זאת לצורך בחינת יכולת שילובן של נשים בטנקים בהגנת גבולות. שלושת הקריטריונים המרכזיים שנבחנו הם: אפקטיביות מבצעית, שיוויון הזדמנויות ודאגה לבריאות הנשים. הדיונים כללו בירור יסודי של ההישגים ותוצאות הפיילוט, העמקה בתובנותיו, ניתוח נתונים רפואיים ותובנות ממערכים אחרים של נשים לוחמות בצה"ל.