נוסעים בנתב"ג עם מסיכות מיגון

נגיף קורונה: מסתמן שלא יינקטו הליכים פליליים נגד מי שיפר את הוראות הבידוד

זו המגמה במשרד המשפטים, אשר מייעץ למשרד הבריאות בנושא, על אף שמדובר בעבירה לפי חוק העונשין של הפצת מחלה מדבקת. פקחים מיחידת האכיפה על אלכוהול מזוייף ותרופות מזויפות, יפקחו על קיום צווי הבידוד
תמר אלמוג וקטי דור
18 בפברואר 2020
22:48

נגיף קורונה: המגמה המסתמנת במשרד המשפטים היא כי לא יינקטו הליכים פליליים נגד אזרחים החוזרים לישראל ממדינות המזרח הרחוק, ומפירים את הוראות הבידוד של משרד הבריאות - למעט במקרים חריגים, כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. זאת על אף שמדובר בעבירה לפי חוק העונשין של הפצת מחלה מדבקת.


משרד המשפטים מעורב בייעוץ לבכירי משרד הבריאות בנוגע למהן הסמכויות, ומה מאפשר החוק בפעולות הנוגעות לשבים מהמזרח. התקיימו מספר פגישות בין הגורמים השונים, ותתקיימנה פגישות נוספות בימים הקרובים, ושיחות מול נציגי משרד האוצר.

בתוך כך, משרד הבריאות הקים יחידה מיוחדת שתפקח ותאכוף את קיום צווי הבידוד. לטובת היחידה הוסבו שישה עד שמונה פקחים מיחידת האכיפה על תרופות מזויפות ואלכוהול מזוייף. משרד הבריאות החל לעבוד עם מערכת ממחושבת לדיווח ולמעקב אחר מי שצריכים לשהות בבידוד.


מוקדם יותר היום, אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב כי "ישראלים שישהו בבידוד יקבלו תשלום על ימי מחלה". בריאיון לתוכנית סדר יום בכאן רשת ב הוסיף סימן-טוב שמשרדו בוחן עם משרד המשפטים את הסדרת התשלום על ימי הבידוד לעצמאים.

לדברי בר סימן-טוב, בישראל ערוכים לאפשרות של תחלואה המונית כתוצאה מהידבקות בנגיף קורונה וכי בכל בית חולים יש לפחות מחלקה אחת ייעודית לבידוד שמוכנה לתת לכך מענה. בריאיון לקרן נויבך הוא הוסיף שיש הערכות שלפיהן ההתמודדות עם הקורונה תהיה ארוכת טווח אך אז מדובר יהיה במחלה דמוית שפעת שיתמודדו איתה במידה רבה במרפאות בקהילה.