צילום ארכיון
דובר צה"ל

אלימות, גזענות וטיפול לקוי בבעיות רפואיות: הדוח השנתי של נציב קבילות החיילים

בין התלונות שהגישו חיילים - אמירות גזעניות כלפי חיילים ממוצא אתיופי, נזקים בריאותיים בגלל חוסר טיפול ותלישת טבעת בכוח מאצבע של חייל. 59% מהתלונות שהוגשו ב-2019 התגלו כמוצדקות - ירידה של 10% מ-2018
כרמלה מנשה
19 בפברואר 2020
16:00

6,114 תלונות הוגשו ב-2019 לנציב קבילות החיילים, כך עולה מהדוח השנתי שהגיש היום (רביעי) ממלא מקום נציב קבילות החיילים, תא"ל במיל' איתן דהן. 59% מהתלונות התגלו כמוצדקות - מה שמהווה ירידה של 10% במספר התלונות בהשוואה ל-2018. 31% מהן עסקו ביחסי מפקד-פקוד, -13% מהן עוסקות בתחומי הרפואה.

"הדוח התאפיין בשנה החולפת בקבילות על אלימות פיזית ושימוש בכוח מופרז של מפקדים, מקרים של אמירות גזעניות כנגד חיילים בני העדה האתיופית וטיפול לקוי בזכויות רפואיות של חיילים", ציין ממלא מקום נציב קבילות החיילים. בדוח מובאות דוגמאות לשימוש מופרז בכוח כלפי חיילים, עד כדי אלימות פיזית מצד מפקדים. כמו כן, מובאות בו גם דוגמאות לתופעות חמורות של אלימות מילולית של התבטאויות על רקע גזעני. "מדובר במעשי תוקפנות שאין להם כל מקום בחברה הישראלית ובוודאי שלא בצה"ל", הדגיש הנציב.

שימוש בכוח מצד מפקדים

כך, למשל, מפקד הצמיד סכין לצד צווארו של חייל דתי שחזר מיום צום כשאינו מגולח, וגירד את שערות לחייו. במקרה אחר הסיר מפקד מחלקה בכוח, באמצעות צבת, טבעת שהייתה על אצבעו של חייל, אותה ירש מסבו והייתה עבורו בעלת ערך רגשי - ושבר אותה.

התבטאויות גזעניות כלפי חיילים

חיילת בת העדה האתיופית קבלה נגד מפקד שאמר לה בחדר האוכל "אתם לא יהודים, אתם גויים, התנהגתם יותר גרוע מהערבים", כשהתייחס להפגנות של בני העדה. במקרה אחר, עליו פורסם בכאן חדשות, אמר מפקד לחיילים בני העדה האתיופית: "אני לא רואה אתיופים בלילה כי הם שחורים". כמו כן, בימי הסערה סביב הירי בסלומון טקה, אמר מפקד אמר לחייל אתיופי: "צא מפה לפני שאני מתקשר לשוטר שיורה בך כדור".

טיפול לקוי בזכויות רפואיות

כמו בכל שנה, קבילות בנושא רפואה הגיעו עד כדי פגיעה בבריאותם של חיילים. כך, חייל שהתלונן ולא נענה הגיע בסופו של דבר למצב של פיצוץ בתוספת. חייל אחר חלה דלקת ריאות חמורה. במקרה נוסף, רופא ציין כהערה בתיקו של חייל, לצד המלצות הנוירולוג לימי מנוחה והפניה לבדיקת סי-טי: "חחחחח".

תלונות נוספות שהוגשו היו על פגיעה בפרטיות, אי מימוש זכויות חיילים, חוסר מענה תזונתי הולם לחיילים טבעונים ועיכוב של ממש בטיפול בערעורים. כך, למשל, באחד המקרים הושאר חייל במעצר, למרות המתקת עונשו - בגלל רשלנות ואי-קיום נהלים בסיסיים.

55% מהתלונות הוגשו על ידי חיילים בסדיר. כמו כן נותר על כנו המספר הגבוה והמדאיג של 750 קבילות של אנשי קבע, קצינים ונגדים. "קבילה של איש קבע שקשר גורלו עם המערכת הצבאית היא בבחינת דגל אדום שצריך לעורר דאגה בקרב מפקדיו והדרג הבכיר בצה"ל", אמר דהן.