עדנה והנרי בן שבת שירדו מספינת הקורונה
צילום: אי-פי

ביום הפינוי: 79 מקרי הידבקות חדשים על ספינת הקורונה ביפן

משרדי החוץ והבריאות: פינוי הישראלים שנותרו על האונייה יסתיים עד מחר • נוסע ישראלי: "אנחנו מחכים למכתבי השחרור. זה לא משנה אם נצא היום או מחר כי הטיסה מחר בערב"
מאיה ראכלין וורד פלמן
19 בפברואר 2020
06:32
עודכן ב 12:03

"ספינת הקורונה": 79 מקרי הידבקות חדשים אובחנו היום (רביעי) על אוניית ה"דיימונד פרינסס". עד כה, 621 בני אדם נדבקו בנגיף קורונה. משרד החוץ ומשרד הבריאות הודיעו היום כי שניים מהנוסעים הישראלים על ספינת ה"דיימונד פרינסס" כבר שוחררו מהאונייה, והיתר צפויים לרדת מהספינה היום או מחר. 

עדנה והנרי בן שבת שירדו מספינת הקורונה ביפן

בהודעה נכתב: "על פי התכנון הנוסעים ירדו לכל המאוחר מחר בשעה שש בערב שעון יפן (בהנחה שלא תהינה תקלות בלתי צפויות) ויועברו למטוס שיביא אותם לארץ. בישראל ימתינו להם צוותים רפואיים של מגן דוד אדום שיעבירו אותם לבדיקות ובידוד של 14 יום בבית החולים שיבא תל השומר".

שמעון בן דהן שנמצא על האונייה אמר: "אנחנו מאוד מתוסכלים כי אמרו לנו שאנחנו יוצאים, המזוודות כבר ליד הדלת. אנחנו שמחים שעדנה והנרי יצאו אבל מה איתנו? פתאום הודיעו לנו שאנחנו אולי צריכים להישאר עוד יום". לנה סמואלוב שנשארה גם היא בספינה סיפרה כי נלקחו בדיקות ממנה ומשאר הנוסעים, וביקשה: "תעזרו לנו, תוציאו אותנו מפה".

ניקול בן דוד, אחת הנוסעות הישראליות, העלתה הבוקר סרטון בו רואים את ראשוני הנוסעים יוצאים, ותקפה את ההחלטה להשאיר אותם בבידוד זמן כה רב: "ראשוני הניסוי יצאו, אנחנו עוד לא יודעים מתי אנחנו יוצאים. 35 מדינות שיתפו פעולה עם ממשלת יפן בניסוי אנושי בבני אדם – כמה מהר תידבק בקורונה".

מרבית הנוסעים הישראליים על הספינה – תשעה מתוך 12 – טרם קיבלו אישור יציאה והם ממתינים על הספינה. שמעון דהן, אחד מהנוסעים הישראליים, הוסיף: "אנחנו מחכים למכתבי השחרור. אחותי עדנה ובעלה יוצאים. זה לא משנה אם נצא היום או מחר כי הטיסה מחר בערב".

ממד"א נמסר כי לאחר נחיתתם של נוסעי האונייה ארצה – הם יועברו באמבולנסים למתקן הבידוד במרכז הרפואי שיבא: "לאחר הפינוי, האמבולנסים יחוטאו על ידי מערכת מיוחדת, שמבטיחה שמירה על בריאותם של החולים והפצועים הבאים שיפונו בהם".


בתוך כך מסתמן כי לא יינקטו הליכים פליליים כלפי מי שיפר את הצו לשהות בבידוד, חוץ מבמקרים מובהקים. משרד המשפטים מעורב בייעוץ לבכירי משרד הבריאות בפעולות שהחוק מאפשר בענין נוסעים השבים מהמזרח, מתן פיצויים ונושאים אחרים. פקחים מיחידת האכיפה על תרופות מזוייפות ואלכוהול מזוייף של משרד הבריאות יחלו בפעולות אכיפה על מי שהונחו להשאר בבידוד לאחר שחזרו ממדינות המזרח.

כמו כן, בהונג קונג שבסין נרשם מקרה מוות שני של אדם שנדבק בנגיף – גבר בן 70 שסבל ממחלות רקע. עד כה אובחנו בהונג קונג 62 נדבקים בקורונה. מספר המתים בסין גדול כעת מאלפיים אך מספר האיבחונים החדשים ירד זה היום השני ברציפות.