כוח צה"ל בגבול עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

צלפים של הג'יהאד האסלאמי מעזה ירו על כוחות הביטחון, צה"ל תקף בתגובה

דיווח פלסטיני: צלפים פגעו במצלמת מעקב של צה"ל בדרום הרצועה. היום הורחב מרחב הדיג ברצועה ונוספו 2,000 היתרי כניסה לסוחרים
משה שטיינמץ ואלון אמיצי
19 בפברואר 2020
12:27

תקרית בגבול ישראל-עזה: צה"ל הודיע כי צלפים מהג'יהאד האסלאמי ברצועה ירו היום (רביעי) לעבר כוחות הביטחון שהיו בשטח ישראל, אין נפגעים. בתגובה, כוח צה"ל תקף את החוליה. מקורות אמרו לערוץ פלסטיני המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי בעזה, כי צלפים פגעו במצלמת מעקב של צה"ל במזרח חאן יונס שבדרום הרצועה. 

התקרית מתרחשת ברקע מתיחות בין ישראל לעזה, בצד ניסיונות להביא הסדרה. היום הורחב מרחב הדיג ברצועת עזה ל-15 מיילים, ונוספו 2,000 היתרי כניסה לסוחרים מהרצועה. זאת בהתאם להחלטת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שהסביר כי ההקלות מגיעות בעקבות השקט היחסי ששרר בימים האחרונים בעוטף עזה. עוד נכתב כי "חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה. ככל שלא יישמר השקט, מדינת ישראל תנהג בהתאם". לפני פרסום ההודעה, אותר בלון נושא ראש של RPG בפרדס ליד קיבוץ עלומים שבמועצת שדות נגב.

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, אמר היום כי ההתנגדות בעזה מוכנה להדוף כל תוקפנות שישראל מתכננת בעזה. בדברים שנשא בנאום מצולם, ושודר בעזה, אמר נחאלה כי המערכה המדינית בשיאה, אך היא יכולה להפוך בכל רגע למערכה צבאית. הוא הוסיף כי ארצות הברית וישראל אינן יכולות ליישם את תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ בלי לחסל את ההתנגדות וכינה את תמיכתן של כמה ממדינות ערב בעסקה האמריקנית "בושה".

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר שלשום לכאן רשת ב כי ישראל מכינה חלופה מבצעית שתגרום ל"אביב מכאיב" לחמאס, אם לא תהיה רגיעה בדרום. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום", טען בנט כי היקף הפעילות מצד חמאס ירד במידה ניכרת וכי ישראל מגיבה על כל רקטה או בלון המשוגרים לעברה.

האזינו לריאיון עם בנט בכאן רשת ב