נתניהו במתחם הבידוד בתל השומר
צילום: חיים צח, לע"מ

בית החולים שיבא נערך לקליטת נוסעי ספינת הקורונה; נתניהו: "נפצה את העסקים שנפגעו"

בתל השומר הוקם מתחם מיוחד שבו ישארו הישראלים בבידוד. הצוות יתקשר איתם באמצעים טכנולוגיים, וימנע ככל האפשר ממגע איתם. מומחה למחלות זיהומיות מיפן לכאן רשת ב: הטיפול בנוסעי הספינה – מחדל
דקלה אהרן-שפרן
19 בפברואר 2020
14:49

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (רביעי) לבית החולים שיבא בתל השומר, לדיון מיוחד בנושא ההיערכות להתמודדות עם נגיף קורונה. בדיון, שבו השתתפו שרים בכירים, אמר נתניהו כי "יש טענות לגבי הערכות יתר. אני מעדיף את זה מאשר היערכות חסר".

נתניהו ביקש משר האוצר משה כחלון לפצות את העסקים שנפגעו כתוצאה מהנגיף. לדבריו, "אנחנו באירוע של כוח חיצוני וחייבים לטפל במי שנפגע, באזרחים ובעסקים. נעשה כל מה שצריך".

הדיון התקיים במתחם שבו צפויים לשהות בבידוד הנוסעים הישראלים ששהו על ספינת "דיימונד פרינסס" מול חופי יפן, ונמצא כי אינם נושאים את הנגיף. במקום נשלמות ההכנות לקראת קליטת הנוסעים. סגן מנהל בית החולים, אייל צימליכמן, סיפר בריאיון לכאן רשת ב על היערכות בית החולים, ואמר לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" כי הם ישתמשו באמצעים טכנולוגיים כדי ליצור איתם קשר, ביניהם שיחות וידאו.

הנוסעים הישראלים ששהו על ספינת הקורונה, צפויים לנחות בישראל ב-3:00 לפנות בוקר בלילה שבין חמישי לשישי. הם יועברו משם באמבולנסים למתחם הבידוד שהוקם עבורם. בזמן שהותם בבידוד יצומצם המגע שלהם עם אנשי הצוות הרפואי למינימום האפשרי. אם יימצא כי אחד מהנוסעים נשא של נגיף הקורונה, הוא יועבר למתחם סמוך ייעודי.

פרופסור קנטרו איוואטה, מומחה למחלות זיהומיות מיפן, הגדיר את הטיפול בספינת הקורונה כמחדל. בריאיון לערן סיקורל בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב אמר: "מה שקרה שם הוא טעות מזעזעת שעומדת בסתירה לכל השיטות לטיפול בזיהום. הייתי בהלם מהדבר הזה".

"אני מפיץ את המידע ברחבי העולם. חשוב לי שאנשי מקצוע ידעו איך התנהלה הממשלה היפנית", הוסיף איוואטה שיכניס את עצמו לבידוד. "לא אופתע אם אחלה בימים הקרובים. הדברים האלה חייבים להתנהל בשיטה, והם לא נאכפו". 

79 מקרי הידבקות חדשים אובחנו היום על אוניית ה"דיימונד פרינסס". עד כה, 621 בני אדם נדבקו בנגיף קורונה. משרד החוץ ומשרד הבריאות הודיעו היום כי שניים מהנוסעים הישראלים על ספינת ה"דיימונד פרינסס" כבר שוחררו מהאונייה, והיתר צפויים לרדת מהספינה היום או מחר.