ירושלמים מצטיידים ברדיאטורים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איך הכי בריא (וכלכלי) לחמם את הבית?

חובבי מזגן או רדיאטורים? מצמידים רגליים מול ספירלה ישנה או מעדיפים קמין רומנטי עם עצים ממוחזרים? ההסכת "תיק רפואי" עושה סדר בין האסכולות השונות ולבדוק את כל המיתוסים סביב אמצעי החימום שיהפכו את החורף הקר לנסבל יותר. וגם - איך זה שאחד מאמצעי החימום האלה מסרטן?
דקלה אהרן-שפרן
20 בפברואר 2020
14:56

החורף הקר מביא איתו תיאוריות ורעיונות שונים לחימום הבית, חלקן נכונות וחלקן לא. ד"ר חגית אולנובסקי, מומחית לניהול סיכוני בריאות, מנסה לעשות סדר בריאיון להסכת "תיק רפואי". היא גם שוברת מיתוסים ואומרת: "עדיף לכולנו לעבור לחמם באמצעים חשמליים, מזגן או רדיאטור שהוא הרבה פחות מייבש ועושה חום הרבה יותר נעים".

האזינו לפרק 6 של ההסכת "תיק רפואי"

לדברי ד"ר אולנובסקי "באמצעים האלו תהליך הבערה מתבצע בתחנת הכוח ולא בבית שלנו, ככל שנעבור יותר לאנרגיה מתחדשת אז נוכל לחמם את הבית בלי לפגוע בסביבה". "אם כבר סולר או גז, כמובן שעדיף הסקה מרכזית", הוסיפה. "לא רואה סיבה חוץ מאזורים מאוד קרים, לשרוף דלקי מאובנים או עצים בישראל, לא מספיק קר כאן למטרה הזו".

מבחינה בריאותית, אומרת ד"ר אולנובסקי, דווקא הקמין החמים שמפיץ את תחושת המדורה הנעימה בבית ושהפך להיות פופולארי בשנים האחרונות, הוא המסוכן יותר והשימוש בו מעלה את הסיכויים לחלות בסרטן. "ארגון הבריאות העולמי, בשיתוף הוועדה לחקר גורמים מסרטנים, קבע שהפעלת קמין בתוך הבית כמו גם כל בערה של הרבה חומר טבעי בתוך הבית, מפזרת הרבה מאוד חלקיקים ומזהמים באוויר". מתברר כי העצים וה"רפסודות" שבדרך אוספים מהרחוב, מטופלים במאות חומרים המזיקים לנו ברגע ששורפים אותם ושהדרך היחידה להשתמש בקמין בצורה בריאה היא לקנות עץ או חומר מיוחד שנקרא "פלט" וחייב להיות אטום לחלוטין בלי שננשום את ריח השריפה.

פרט נוסף שנוגע לאמצעי החימום הוא הפן הכלכלי. צליל אברהם מההסכת "חיות כיס", הסבירה שלפי נתוני חברת החשמל, הדרך הזולה ביותר היא המזגן. זה תלוי כמובן בסוג המזגן ועוצמתו, אבל לפי ההערכה גסה שימוש במזגן לחימום יעלה פחות מחצי שקל לשעת חימום של חדר אחד. אמצעי חימום אחרים כמו מפזר החום ותנור הספירלה, יקרים בהרבה. ההסקה המרכזית היא היקרה מכולם ועולה פי 17 ממזגן.

אז מהן המסקנות? תנורים זה עסק בעייתי וגם יקר. יש לדאוג לאיטום ולארובה גבוהה. רדיאטורים הם פתרון טוב יותר – אך יקר יותר ממזגן. אמצעי החימום הכי זול הוא המזגן. כדאי להביא מזגן חסכוני ויעיל יותר אנרגטית, לבדוק את אטימות החלונות, ואם קונים מזגן אז עדיף בעונות המעבר, בהן המחירים זולים יותר.

תגיות:
חורף