תומר זבולון בדרכו לישראל

ישראלי שנתקע בווהאן חולץ וישוב לישראל

התפרצות קורונה: נסע ללמוד קונג פו באזור ווהאן ויצא בעזרת משרד החוץ • שני אזרחים איראניים מתו מהנגיף
עמיחי שטיין
19 בפברואר 2020
18:56

הישראלי שהצליח לברוח מהעיר הנצורה בסין: אזרח ישראלי שנסע לסין כדי ללמוד קונג פו ונתקע בכפר קטן סמוך לעיר ווהאן בשל התפרצות וירוס הקורונה באזור - יוטס חזרה הביתה, דרך אוקראינה. נציגויות ישראל בסין ממשיכות במאמצים לסייע לישראלים נוספים שנמצאים באזור.

הישראלי, תומר זבולון, יוטס לישראל דרך אוקראינה, בזכות מאמציהם של משרד החוץ, שגרירות ישראל בסין ושגרירות ישראל באוקראינה. שגריר ישראל בסין צבי חפץ סיפר כי ‏‎"הצלחנו לשלוח לו רכב במיוחד והיינו צריכים להתאמץ ולהשיג לו אישורים מיוחדים כדי שיתנו לו לצאת משם".

במחוז חוביי מוטל סגר מוחלט על ידי הממשל הסיני. הישראלי פונה לאוקראינה, שם ישהה בבידוד של 14 ימים.

השגרירות בבייג׳ינג נמצאת בקשר עם ישראלי נוסף השוהה בווהאן ומבקש סיוע בפינוי, אך למרות מאמצי השגרירות הדבר טרם הסתייע.

חברת התעופה הלאומית של הונג-קונג, "קתאי פסיפיק", הודיעה היום כי היא עוצרת לחלוטין את טיסותיה לישראל עד ל-31 במארס. בהודעת חברת התעופה נכתב כי בשל המגבלות שהטיל משרד החוץ הישראלי בנושא הנגיף הסיני – הדרישה מהאזרחים ששבים מהונג קונג לשהות בהסגר ומניעת כניסתם של תושבי הונג קונג לארץ – החברה נאלצת להשהות את פעילותה. קתאי פסיפיק מפעילה טיסה יומית בין הונג קונג לתל אביב. 

בתוך כך, בבית החולים שיבא בתל השומר נערכים לקבלת הישראלים ששהו בהסגר בספינת "דיימונד פרינסס" מול חופי יפן, לאחר שנמצאו עליה חולי קורונה. הנוסעים הישראלים צפויים לנחות בישראל ב-3:00 לפנות בוקר בלילה שבין חמישי לשישי. הם יועברו משם באמבולנסים למתחם הבידוד שהוקם עבורם. בזמן שהותם בבידוד יצומצם המגע שלהם עם אנשי הצוות הרפואי למינימום האפשרי. אם יימצא כי אחד מהנוסעים נשא של נגיף הקורונה, הוא יועבר למתחם סמוך ייעודי.

משרד הבריאות הודיע הערב כי המטוס המיוחד ינחת בנתב"ג ויעצור ברחבה מרוחקת מטרמינל 1 ומטרמינל 3. מספר קטן של עובדים מנמל התעופה בן גוריון יטפל במטוס. הנוסעים יועברו לאוטובוס של מד"א וילוו בידי נציג משרד הבריאות ומד"א היישר לבית החולים שיבא שם נערכים לקליטתם להמשך הבדיקות וההשגחה. כבודת הנוסעים תועבר למשאית של משרד הבריאות להמשך טיפול ובדיקה ולא תשאר בשדה התעופה בן גוריון. המטוס המיוחד ימריא מיד לאחר תדלוק בחזרה למזרח.

באיראן אישרו היום הרשויות כי שני חולים מתו מהנגיף. לא ברור כיצד נדבקו במחלה. כמו כן, לא ברור אילו אמצעים ננקטים בכל הקשור לבידוד אנשים שנדבקו או חשודים בנשיאת הנגיף הנמצאים בשטח איראן.