מתוך "התחייה: ארטורול"
רשת הטלוויזיה הטורקית טי-אר-טי

מלחמה דרמטית: המאבק המצרי נגד הטלנובלות הטורקיות

הקרב על השליטה בעולם הערבי הפך למלחמה על הנרטיב - שמחלחלת גם לתרבות
רועי קייס
20 בפברואר 2020
00:30

המוסד הדתי החשוב ביותר בעבור הסונים "אל-אזהר" שיושב במצרים, הוציא אזהרה שלא לצפות בשתי טלנובלות טורקיות. זאת בטענה כי הן מקדמות את הנרטיב העות'מאני שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, מנסה לקדם. הסדרה הראשונה "עמק הזאבים", מגוללת את סיפורו של סוכן טורקי שפועל בעבור ארצו ברחבי העולם כדי להגן על האינטרסים של טורקיה. הסדרה השנייה "התחייה: ארטורול" עוסקת בסיפור אביו של מייסד האימפריה העות'מאנית. 

בפוסט שפרסם המוסד הדתי בחשבון הפייסבוק שלו נכתב כי "ארדואן לא בוחל בשימוש בכל אמצעי כדי להחיות את חלום האימפריה העות'מאנית בין אם זה במישור הפוליטי, הדתי ואפילו אמצעים רכים במישור האמנותי והתרבותי. ההוכחה לכך הן הסדרות". מאז הדחתו של איש האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, מהשלטון על ידי א-סיסי, ארדואן לא שכח ולא סלח. א-סיסי מצדו הכריז מלחמת חורמה נגד כל מה שקשור לאחים המוסלמים, ובייחוד למדינות שנותנות לתנועה חסות - ובראשן טורקיה וקטאר.

מאז הדחתו של איש האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, מהשלטון על ידי א-סיסי, ארדואן לא שכח ולא סלח. א-סיסי מצדו הכריז מלחמת חורמה נגד כל מה שקשור לאחים המוסלמים, ובייחוד למדינות שנותנות לתנועה חסות - ובראשן טורקיה וקטאר

שתי הסדרות לא משודרות בטלוויזיה המצרית משנת 2013, שבה התרחשה נקודת השבר בין משטר א-סיסי לארדואן. בנוסף, מצרים אינה לבדה במאבק מול טורקיה. בשנת 2018 סעודיה, הנמצאת במאבק מול טורקיה על הובלת האיסלאם, הפסיקה לשדר סדרות טורקיות בניסיון לקדם יצירות ערביות וסעודיות על חשבונן. על אף מאמצי המדינות, הסדרות הטורקיות פופולאריות מאוד בעולם הערבי. מי שלועג להתערבות של הממסד הדתי במצרים בסיפור של הסדרות הם מתנגדי משטר א-סיסי, המזוהים עם האחים המוסלמים, שיושבים בטורקיה.

רבים בעולם הערבי ראו בכך עוד ניסיון פרובוקציה של ארדואן, שנתפס בעיני רבים כמי שמנסה לנצל את הוואקום שהותירו מדינות ערב באזור כדי להתפשט, להשתלט ולתפוס אחיזה

בד בבד,  בשבוע האחרון התרחשה עוד תקרית בין סעודה לטורקיה, כשעולי רגל טורקים שהגיעו למכה וקראו: "ברוח ובדם נפדה את מסגד אל אקצא". יום לאחר המקרה, התפרסמה בעיתון הסעודי "עוכאז" הכותרת: "פוליטיזציה של המקומות הקדושים - קו אדום".

רבים בעולם הערבי ראו בכך עוד ניסיון פרובוקציה של ארדואן, שנתפס בעיני רבים כמי שמנסה לנצל את הוואקום שהותירו מדינות ערב באזור כדי להתפשט, להשתלט ולתפוס אחיזה - דבר שאינו שונה מפעילותה של איראן באזור. וכך המאבק הפוליטי הפך לקרב על נרטיב וזלג גם לתחום התרבות.