גנץ, שלשום
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

גנץ לכאן רשת ב: "אני פתוח לכל בדיקה, משוכנע בניקיון כפיי"

יו"ר כחול לבן טען שהבדיקה המסתמנת בפרשת הממד החמישי נפתחה בעקבות לחץ פוליטי. הוא הודיע שלא יקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, הסביר מדוע סירב לעימות עם נתניהו ותקף: "יש לו ערמות חמאה על הראש"
ירון דקל
20 בפברואר 2020
09:03

יושב ראש מפלגת כחול לבן בני גנץ התייחס הבוקר (חמישי) לבדיקה הפלילית המסתמנת בפרשת הממד החמישי, ואמר כי לחץ פוליטי הוביל לכך. בריאיון לירון דקל בכאן רשת ב הוא הוסיף: "אני פתוח לכל בדיקה, משוכנע בניקיון כפיי. אני שקוף לסיפור הזה ורגוע לחלוטין. זה בסך הכול ספין והכול בסדר".

האזינו לריאיון עם בני גנץ

"השבועיים הקרובים יהיו שבועיים שחורים. נתניהו ואנשיו יפיצו שקרים על ימין ועל שמאל. עושים שימוש בכל דבר ישן, ימחזרו אותו מחדש. כל פרשיות העבר יצוצו באורח פלא בשבועיים הקרובים. הציבור מבין את זה", טען גנץ.

גנץ הגיב להזמנת ראש הממשלה בנימין נתניהו לעימות והסביר את סירובו להיענות להצעה: "נתניהו נעדר מעימותים מזה 10 שנים. כשקראתי לו בבחירות הקודמות הוא סירב. זה ספין שהוא מנסה להרחיק את עצמו מהמשפט שלו ומנסה לשנות את סדר היום. אני לא עובד בספין שלו. המקום היחיד שיהיה לו עימות זה מול העדים שלו". הוא המשיך לתקוף את נתניהו ואמר: "יש לו ערמות חמאה על הראש, שעוזרות לו לעשות סדר יום פוליטי מהמקום השלילי של העניין".

יושב ראש כחול לבן חזר על ההכרזה שכחול לבן לא תשב תחת נתניהו: "אנחנו לא נשב תחת נתניהו כראש ממשלה. לליכוד אין ממשלה עם נתניהו. בלעדיו אפשר להגיע לאחדות. הציבור מבין את הדבר הזה". עם זאת, הוא שלל את האפשרות של הקמת ממשלת מיעוט: "זאת איננה אופציה. לא נקים ממשלה עם הרשימה המשותפת. גם לא בתמיכתה".

בעקבות אישור החסינות של חבר הכנסת חיים כץ בתמיכת כמה חברי כנסת מכחול לבן, אמר גנץ: "הקפדנו יותר ממפלגות אחרות לא להתערב בשיקולי חברי הכנסת. הקפדנו לא לקבוע מדיניות סיעתית בדבר הזה. הצעתי שתוקם ועדת חיצונית עם חברי כנסת לשעבר, שתדון בדברים הקשורים ישירות בחברי הכנסת כמו שכרם והחסינות. כך הצדק ייעשה".

גנץ נשאל על הביקורת כלפי מיומנותו בראיונות לתקשורת ואמר: "אני לא קריין ולא שדרן. שפתי היא לא המקצוע שלי. אני מדבר חופשי, ואפשר לטעות. השאלה היא לא אם אני מתבלבל פה או שם, אלא איך אני מדבר לאנשים. נגיד שהייתי מגמגם, או שהייתי חירש. פגם בריאותי הוא כזה דבר חמור שצריך לרדת עליו?".

בד בבד, דובר משרד מבקר המדינה לשעבר שלמה רז אמר על פרשת הממד החמישי כי "הדוח עסק ברכש המשטרתי. היו 18 המלצות ליועץ לבחון אפקט פלילי ואף אחת מהן בכלל לא נוגעת לגנץ". עוד הוסיף רז לתמר אלמוג בכאן רשת ב כי "המבקר לא בודק חברות פרטיות אלא נבדק עניין הרכש של המשטרה ונמצאו ליקויים בהתנהלות המשטרה במכרזים, פה זה לא היה הנושא כי לא היה מכרז אלא פיילוט".

סגן נשיא המחוזי בחיפה השופט בדימוס אילן שיף התייחס גם הוא לפרשת הממד החמישי, ואמר לתמר אלמוג כי "יש הנחיית יועמ"ש ברורה מאד. כל מה שבטווח שלושים ימים לפני הבחירות לא מפרסמים ולא מקבלים החלטות, אין פה שום עניין שהיועץ בעד או נגד מישהו".

אמש פורסם בכאן 11 כי למרות הצהרותיו של גנץ, אדם המקורב לו במפלגתו מעריך כי יש סיכוי שהוא יהיה מוכן לעימות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ברגע האחרון. ההסבר לכך הוא שגנץ לא רוצה עימות, אך ייתכן שהלחץ הציבורי והתקשורתי יעשה את שלו, והוא יהיה זה שייזום את העימות בסופו של דבר.

עוד פורסם אתמול כי מסתמנת בדיקה פלילית בפרשת הממד החמישי. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי להורות על בדיקה פלילית נגד המעורבים בפרשת החברה שבראשה עמד גנץ. נכון לעכשיו גנץ לא בתמונת החקירה ואינו חשוד. הדיווח פורסם לראשונה בחדשות 13.