ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ועדת נומה לבדיקת זיוף נתוני גיוס החרדים תפרסם היום את מסקנותיה

הוועדה בראשות אלוף במיל' רוני נומה מותחת ביקורת נוקבת על אגף כח אדם בצה"ל ומצביעה על כשלים מקצועיים ופיקודיים ועל תרבות אירגונית ומקצועית לקויה. הוועדה תמליץ לנקוט צעדים פיקודיים נגד מפקדים וקצינים בצה"ל
כרמלה מנשה
20 בפברואר 2020
06:00

היום (חמישי) יפורסם דו"ח הוועדה שמינה הרמטכ"ל אביב כוכבי לבדיקת פרשת זיוף נתוני גיוס החרדים לצה"ל שנחשפה בכאן חדשות. הוועדה בראשות אלוף במילואים רוני נומה מותחת ביקורת נוקבת על אגף כח אדם בצה"ל ומצביעה על כשלים מקצועיים ופיקודיים ועל תרבות אירגונית ומקצועית לקויה.

הבדיקה העלתה כי בניגוד לנתונים שהציג צה"ל לממשלה, לכנסת ולבג"ץ, מספרם של החרדים המתגייסים נותר לאורך השנים קטן מיעדי הגיוס שנקבעו. קצינים ונגדים העידו לפני הוועדה כי מפקדיהם הפעילו עליהם לחץ לעמוד ביעדי הגיוס וכמה מן העדים הודו שהיטו במתכוון את המספרים. קצין בדרגת רב-סרן העיד כי לרשימת החרדים המתגייסים הוכנסו גם שמותיהם של נשים ושל אזרחים מוסלמים ונוצרים.

הוועדה מצאה כי אגף כח אדם בצה"ל אימץ "גישה מרחיבה" לספירת החרדים, אך הוא לא דיווח על כך לממשלה או לכנסת. גם לאחר שבג"ץ התרה מפורשות בצבא לפני יותר משנתיים, המשיך צה"ל לפעול על פי אותה שיטה. בשנת 2018 נערך באגף כח אדם תחקיר ראשון על דיווחי הגיוס בשנים 2014 עד 2016 והתעורר ספק באשר למהימנות הדיווחים. עם זה, לא ננקט שום צעד בעקבות התחקיר.

ועדת נומה תמליץ בדו"ח שתפרסם לנקוט צעדים פיקודיים נגד מפקדים וקצינים בצה"ל והיא קוראת לצבא לשוב ולבחון את האסטרטגיה הכללית שלו בעניין גיוס חרדים ולהגדיר מחדש את היקף הגיוס.