יונתן פולק במעצר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: חקירה נגד פעיל השמאל יונתן פולק בחשד להסתה לאלימות וטרור

ההחלטה התקבלה בעקבות מאמר בעיתון הארץ שבו כתב פולק בין השאר: "עלינו לחצות את הקווים ולהפר את החוק. למרות המחיר, עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה"
אמוץ שפירא
20 בפברואר 2020
11:51

היועץ המשפטי לממשלה הודיע הבוקר (חמישי) כי החליט לפתוח בחקירה נגד פעיל השמאל יונתן פולק, בחשד להסתה לאלימות ולטרור. החקירה מגיעה בעקבות מאמר בעיתון הארץ בראשית החודש שעבר שבו כתב: "עלינו לחצות את הקווים ולהפר את החוק. למרות המחיר, עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה".

בעקבות דיון בנושא קיבל ממלא מקום היועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, את המלצת המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, נורית ליטמן, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט פלילי, עמית מררי, והחליט להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד פולק.

עו"ד נזרי קבע כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד עיתון "הארץ" שבו פרסם פולק את המאמר.

בחודש שעבר הנחה שר הביטחון נפתלי בנט, את צה"ל וכוחות הביטחון להוציא צו הרחקה נגד פעילי שמאל מאזור יהודה ושומרון, ובהם גם יונתן פולק. פולק נעצר באותה תקופה לאחר שהוגשה נגדו קובלנה פלילית על ידי ארגון "עד כאן".

צווים מסוג זה הוצאו עד כה בציבור היהודי רק נגד פעילי תג מחיר, וכעת יופנו גם נגד פעילים מארגון "אנרכיסטים נגד גדרות", שפועלים מדי שבוע באזור יהודה ושומרון בארבעה מוקדים עיקריים: בילעין, נעלין, קדום ונבי סלאח. עד לניסוח הצו שעליו הורה בנט, הכוחות בשטח הונחו לפעול ביד קשה נגד אותה פעילות, במטרה לפזר את ההפגנות תוך זמן קצר.