חיילים חרדים
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

זיוף נתוני גיוס החרדים: "כשל פיקודי חמור"; ראש אכ"א יינזף

ועדת נומה לבדיקת חשיפת כאן חדשות הגישה את ממצאיה לרמטכ"ל
כרמלה מנשה
20 בפברואר 2020
17:00

הרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל היום (חמישי) את דוח ממצאי צוות הבדיקה של ועדה נומה לבדיקת זיוף נתוני גיוס החרדים לצבא, שנחשף בכאן חדשות. הוועדה, שמינה הרמטכ"ל, קבעה כי היה "כשל מערכתי, מקצועי ופיקודי חמור, רשלנות מקצועית חמורה, חריגה מהגדרות החוק באופן מודע מכוון ושיטתי והעדר שקיפות" בספירת המתגייסים. בהמלצתה, ראש אגף כוח האדם בצה"ל, מוטי אלמוז, יינזף, כמו גם ארבעה קצינים נוספים.

הבדיקה העלתה כי בניגוד לנתונים שהציג צה"ל לממשלה, לכנסת ולבג"ץ, מספרם של החרדים המתגייסים נותר לאורך השנים קטן מיעדי הגיוס שנקבעו. בדוח בן 40 עמודים כתבה הוועדה כי "מספר המתגייסים החרדים בשנים 2014 עד 2018 לא תואם את יעדי הגיוס. מספר המתגייסים החרדים מאז 2013 דומה, ואינו במגמת עליה. נתוני הספירה נערכו בפרשנות מרחיבה שחרגה מהגדרות החוק, באופן מודע, מכוון ושיטתי".

אזרחים מוסלמים ונוצרים נרשמו כחרדים

ביקורת נוקבת נמתחה על אגף כח אדם בצה"ל ומצביעה על כשלים מקצועיים ופיקודיים ועל תרבות אירגונית ומקצועית לקויה. קצינים ונגדים העידו בפני הוועדה כי מפקדיהם הפעילו עליהם לחץ לעמוד ביעדי הגיוס וכמה מן העדים הודו שהיטו במתכוון את המספרים. קצין בדרגת רב-סרן העיד כי לרשימת החרדים המתגייסים הוכנסו גם שמותיהם של נשים, עולים חדשים ושל אזרחים מוסלמים ונוצרים. "היה לחץ לעמוד ביעדים, הייתה רוח המפקד, אבל לא מצאנו עדות ללחץ פוליטי", נכתב.

הוועדה, בראשות אלוף במילואים רוני נומה, אף קוראת לצה"ל לשוב ולבחון את האסטרטגיה הכללית שלו בעניין גיוס חרדים ולהגדיר מחדש את היקף הגיוס. מלבד נזיפה, קידומו של ראש אכ"א יעוכב בשנה נוספת בשל אחריותו הפיקודית הישירה על מדור חרדים ובשל היעדר חניכה ובקרה לנושא, חרף רגישותו ונורות האזהרה שנדלקו ביחס לפערים האפשריים.

באשר לראש מדור חרדים לשעבר, נקבע כי הממצאים מצדיקים צעדים פיקודיים משמעותיים בשל אחריותו הישירה, אבל לא ניתן לנקוט צעדים כלפיו מכיוון שהוא שוחרר כבר מצה"ל ופטור משירות מילואים. יועצת משפטית לחטיבת כוח אדם, קצינה בדרגת רס"ן, תזומן לשיחה פיקודית כיוון שלא פעלה לוודא שפסיקת בג"ץ מועברת למפקדים ומיושמת.

כוכבי: "היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף"

הרמטכ"ל כוכבי הדגיש במסגרת הדיון בממצאים: "מדובר בארוע חריג. צה"ל היה הראשון לזהות את הפערים בספירה, וכאשר הם התגלו, נערכו לבדיקת הנושא טרם פרסומו. עם זאת, נכון היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף. יושר, אמת ודווח אמין הם נשמת אפו של צה"ל. הצבא היה צריך לפעול אך ורק לפי החוק ככתבו וכלשונו. עלינו להיות הראשונים לגלות פערים ותקלות, לחקור לעומק ולהשתפר".

בתוך כך, חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הביעו הבוקר מורת רוח מסירובו של חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, חבר ועדת ההסכמות, להביא לדיון בוועדה את דוח ועדת נומה ואת דוח נציב קבילות החיילים. חברי  הוועדה אמרו כי בשל התנהלותו של חבר הכנסת זוהר, חברי ועדת החוץ והביטחון למדים על תוכן הדוחות האלה מכלי התקשורת ולא מהגורמים המקצועיים בצה"ל ובמערכת הביטחון. יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת גבי אשכנזי מכחול לבן, שב וביקש מוועדת ההסכמות להביא את שני הדוחות לדיון בוועדת החוץ והביטחון, לאחר שכבר הוצגו לדרגים הבכירים בצה״ל ובמשרד הביטחון.