הנוסעים בדרכם לשיבא
צילום: דוברות מד"א

"אנחנו שמחים ובריאים": 11 הישראלים נחתו בנתב"ג

מטוסם נחת במסלול מרוחק מהטרמינלים 1 ו-3 וצוות מיוחד אסף אותם לבידוד בבית החולים שיבא • מנכ"ל בית החולים: נערוך להם בדיקה ראשונה בצהריים, בינתיים מתייחסים אליהם כאילו נדבקו"
איתי שיקמן וורד פלמן
21 בפברואר 2020
02:19
עודכן ב 05:16

אחרי שבועיים על ספינת הקורונה: בנמל התעופה בן גוריון נחת לפנות בוקר (שישי) המטוס ובו 11 הישראלים הבריאים שהיו באונייה ולא נדבקו בנגיף קורונה. ברדתם מהמטוס בירכו הנוסעים "שהגיענו", ואמרו לצוותי מד"א כי הם מרגישים טוב ושמחים מאוד להיות בארץ. 


מיד עם הגיעם למתחם הבידוד שהוכן עבורם במתקן מגורי העובדים בתל השומר, הושמו 11 הנוסעים בתאי בידוד, איש איש בתאו. ד"ר גליה ברקאי מהמכון למחלות זיהומיות בבית החולים הדריכה את הנוסעים בשיחת וידאו על שהותם הקרובה, במטרה להפיג את חוסר הוודאות בקרבם. מנכ"ל בית החולים, פרופ' יצחק קרייס, אמר כי בצהריים יערכו לנוסעים בדיקות ראשוניות.

מטוסם נחת במסלול מרוחק מהטרמינלים 1 ו-3. צוות מצומצם של השדה הגיע אל הנוסעים עם ציוד מיגון מיוחד. משם נסעו במיניבוס רפואי ששייך למגן דוד אדום, והגיעו לבית החולים שיבא בתל השומר. הכבודה שלהם תילקח גם כן לבדיקה מיוחדת. צוות מיוחד בבית החולים שיבא ביצע אתמול תרגיל שמדמה את הגעת הישראלים לארץ.

איציק פאר מאשדוד, חובש במד"א, סיפר מדוע התנדב לקחת חלק בפינוי: "כשפנו אליי בבקשה לקחת חלק בפינוי הישראלים ששהו בספינת התענוגות מול חופי יפן, לא היה לי ספק שאעשה זאת", סיפר פאר, "כאנשי רפואת חירום במגן דוד אדום, מחובתנו לסייע לכל מי שזקוק לנו, ואנו יודעים גם לשמור על עצמנו כשאנחנו מבצעים את העבודה שלנו".

ארבעת המטיילים הישראלים שנדבקו בקורונה באונייה "דיימונד פרינסס" ומאושפזים בבתי החולים ביפן ישוחררו ביום שני או ביום שלישי בשבוע הבא. הארבעה עומדים בשניים משלושת התנאים לשחרור: חום גופם תקין וסימני מחלתם נמוגו. כעת הם ממתינים שיגיע תורם לבדיקת הדם שתאשר כי נרפאו. הבדיקה מתעכבת בשל העומס על מערך הבריאות היפני. לאחר שישוחררו, המטיילים הישראלים יהיו חופשיים לנפשם ולא יהיה צורך שישהו בבידוד.

לקראת חזרתם של הישראלים שהיו על הספינה "דיימונד פרינסס", במשרד הבריאות הבהירו כי הפרת צו בידוד בבית עלולה לגרור אישום פלילי שעונשו הוא עד שבע שנות מאסר במידה ויימצא כי הדבר נעשה במזיד, ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה ברשלנות.

עוד נמסר בהודעת משרד הבריאות כי הם רואים בציבור שנדרש לבידוד בית "שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל. אנחנו משוכנעים שיגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה. מי שמעוניין לדווח על הפרה של בידוד בית יכול לעשות זאת דרך אתר המידע הייעודי בנושא הקורונה של משרד הבריאות".

למרות הדברים, השבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המגמה המסתמנת במשרד המשפטים היא כי לא יינקטו הליכים פליליים נגד אזרחים החוזרים לישראל ממדינות המזרח הרחוק, ומפירים את הוראות הבידוד של משרד הבריאות – למעט במקרים חריגים. 

שלשום פורסמה בחדשות הערב בכאן 11 תוכנית החירום של משרד הבריאות למקרה של התפרצות גדולה של קורונה בישראל, ואשפוז של אלפי חולים. מפרטי התוכנית עולה כי במשרד הבריאות נערכו לכמויות שונות של חולים במדינה, ודרך פעולה לכל מספר. אם יהיו בישראל עד 500 חולים – כל בית חולים יקצה 30 מיטות לחולי קורונה בשטחו באחת המחלקות. עד 1,000 חולים – יבוטלו הליכים רפואיים לא דחופים כדי לקלוט עוד חולים.

עד 1,250 חולים – אשפוז במתחמים יעודיים כמו מלבן ושמואל הרופא. יותר מ-2,000 חולים – פינוי בית חולים שלם לצורך אשפוז חולי קורונה. יותר מ-2,500 חולים – אשפוז במלוניות סמוך לבתי החולים, אשפוזי בית אפשריים. על פי הערכות במשרד הבריאות, ישנו סיכוי נמוך לתרחיש כזה.