-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

זיוף נתוני גיוס החרדים: "יצאנו נרגשים מהוועדה"

חברים בוועדת נומה בריאיון לכאן רשת ב, על בדיקת הפרשה שנחשפה בכאן חדשות • תת-אלוף' במיל' רמי בן אפרים: "חלק מהחרדים פרצו בבכי בזמן העדות בשל הנתק מהמשפחה לאחר הגיוס" • יו"ר זק"א יהודה משי זהב: "לא יכול להיות שאחרי 20 שנה שאנחנו משחקים בנדמה לי"
שלום קיטל
21 בפברואר 2020
09:06
עודכן ב 14:20

חבר ועדת נומה, שבחנה את  פרשת נתוני גיוס החרדים שנחשפה בכאן חדשות, תת-אלוף במילואים רמי בן אפרים, התייחס היום (שישי) למסקנותיה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "מצד אחד, צה"ל קיבל הרבה הערות על המשימה הזו. מצד שני, יצאנו אופטימים ונרגשים", ציין בן אפרים והוסיף: "ראינו קצינים צעירים שרוצים לשפר ולשנות; חלק מהחרדים פרצו בבכי בזמן העדות בשל הנתק מהמשפחה לאחר הגיוס". 

האזינו לריאיון המלא עם האלוף במיל' רמי בן אפרים לכאן רשת ב

תת-אלוף במילואים ציין כי בעיניו, המאמצים הגדולים לגיוס חרדים מיותרים. "אנחנו צריכים שהצבא יתמקד במשימות המבצעיות שלו, ולא יספור גולגלות במפעל ספירה - שבראייה שלי הוא כמעט מיותר". בן אפרים הוסיף כי הוועדה לא מצאה ראיות למעורבות של שוחד והעברת כספים בפרשה. כמו כן, לא היו לחצים פוליטיים שהשפיעו על הספירה. 

עוד טען תת-אלוף במילואים כי צה"ל לא יוכל לגייס את החרדים ללא שיתוף פעולה מצד הממשלה וחברה החרדית: "הצבא לא יכול לפעול לגיוס אקטיבי אם אין נכונות של פלגים מסוימים בחברה החרדית למהלך. אם מדינת ישראל לא תקבע מה היא הולכת לעשות בנושא - צה"ל לא יוכל לבצע את המשימה". 

חבר נוסף בוועדת נומה, יו"ר זק"א יהודה משי זהב, אמר בריאיון לשלום קיטל בתוכנית "הבוקר הזה" כי הוועדה ערכה בדיקה יסודית, ולא הצליחה למצוא שמישהו נתן הוראה לזייף את הנתונים. הוא קרא להתמקד בשילוב החרדים בשוק העבודה, אחרי 20 שנה של כישלון בגיוסם לצבא.

האזינו לריאיון עם יהודה משי זהב

"לא הצלחנו למצוא שמישהו נתן הוראה לזייף. יש מצב שהגולם קם על יוצרו. צה"ל לא צריך להתעסק בזה, זה סיפור פוליטי מדיני", הסביר משי זהב. "צריך לעשות חושבים מחדש. לא יכול להיות שאחרי 20 שנה שאנחנו משחקים בנדמה לי. צריך לשנות את השיטה. להוריד את גיל הפטור. צה"ל לא אמור לפתור את השוויון בנטל, זה משרד הביטחון והפוליטיקאים".

אתמול פורסם דוח ממצאי צוות הבדיקה של הוועדה שמינה הרמטכ"ל אביב כוכבי. הוועדה קבעה כי היה "כשל מערכתי, מקצועי ופיקודי חמור, רשלנות מקצועית חמורה, חריגה מהגדרות החוק באופן מודע מכוון ושיטתי והעדר שקיפות" בספירת המתגייסים. בהמלצתה, ראש אגף כוח האדם בצה"ל, מוטי אלמוז, יינזף, כמו גם ארבעה קצינים נוספים.

הבדיקה העלתה כי בניגוד לנתונים שהציג צה"ל לממשלה, לכנסת ולבג"ץ, מספרם של החרדים המתגייסים נותר לאורך השנים קטן מיעדי הגיוס שנקבעו. בדוח בן 40 עמודים כתבה הוועדה כי "מספר המתגייסים החרדים בשנים 2014 עד 2018 לא תואם את יעדי הגיוס. מספר המתגייסים החרדים מאז 2013 דומה, ואינו במגמת עליה. נתוני הספירה נערכו בפרשנות מרחיבה שחרגה מהגדרות החוק, באופן מודע, מכוון ושיטתי".

ביקורת נוקבת נמתחה על אגף כח אדם בצה"ל ומצביעה על כשלים מקצועיים ופיקודיים ועל תרבות אירגונית ומקצועית לקויה. קצינים ונגדים העידו בפני הוועדה כי מפקדיהם הפעילו עליהם לחץ לעמוד ביעדי הגיוס וכמה מן העדים הודו שהיטו במתכוון את המספרים. קצין בדרגת רב-סרן העיד כי לרשימת החרדים המתגייסים הוכנסו גם שמותיהם של נשים, עולים חדשים ושל אזרחים מוסלמים ונוצרים. "היה לחץ לעמוד ביעדים, הייתה רוח המפקד, אבל לא מצאנו עדות ללחץ פוליטי", נכתב.