חסן רוחאני
צילום: אי-פי

הישג דיפלומטי: איראן ב"רשימה השחורה" של ארגון בינל' הנאבק במימון טרור

כוח המשימה הבין-לאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור פרסם הצהרה פומבית בה קרא "להטיל סנקציות כלכליות אפקטיביות על איראן". הארגון נתן גם סקירה מודיעינית הנוגעת לערוצי המימון של דאעש ואל-קאעידה
אמוץ שפירא
21 בפברואר 2020
16:45

ארגון FATF, כוח המשימה הבין-לאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, שמקום מושבו בבירת צרפת פריז, פרסם היום (שישי) הצהרה פומבית בה קרא למדינות העולם להטיל על איראן סנקציות כלכליות "אפקטיביות". הארגון נתן גם סקירה מודיעינית הנוגעת לערוצי המימון של דאעש ואל-קאעידה, דן במתכונת היישום של אסדרת תחום הנכסים הווירטואליים והוסיף שורה של מדינות ל"רשימה האפורה".

לאחר שאיראן נמנעה מאימוץ האמנות הבינלאומיות בתחום מימון הטרור, החליט היום הארגון בצעד חריג להעביר אותה ל"רשימה השחורה". המשמעות: קריאה לכל מדינות העולם לנקוט בצעדי מנע "פיננסיים אפקטיביים על מנת להגן על הכלכלה העולמית מפני סיכוני מימון הטרור והלבנת ההון הנובעים מהמשטר האיראני". ברשימה השחורה נכללת כעת רק קוריאה הצפונית, וההחלטה הנוכחית תציב את איראן במעמד דומה לזה של הדיקטטורה הקוריאנית מבחינת הכלכלה העולמית.

החלטת הארגון מגיעה לאחר מגעים של כמה שנים בין הארגון לאיראן, כאשר בשנת 2016 התחייבה איראן לפעול לשיפור משטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור שלה ובשל כך הושעתה מהרשימה השחורה של הארגון. איראן לא עמדה בהתחייבויותיה, גם לאחר כמה ארכות. לפיכך, החל הארגון בחודשים האחרונים בהליך מדורג של החזרת סנקציות פיננסיות, ומשגם אלו לא גרמו לה לשנות דרכה – הודיע כעת על ביטול ההשעיה והכללתה של איראן ברשימה השחורה.

יותר מ-200 מדינות וטריטוריות, אשר מצייתות לכללי הארגון, תידרשנה להחיל מעתה סנקציות פיננסיות על איראן כאמצעי מנע, וזאת בנוסף למתן הוראות לגופים בסקטור הפיננסי להחיל פיקוח מוגבר על מוסדות פיננסיים איראנים הפועלים מולם. החלטות הארגון מתקבלות בקונצנזוס, וקבלת ההחלטה החמורה כלפי איראן מדגישה את ההכרה העולמית בכך שהמשטר האיראני, שאינו עומד בדרישות הבין-לאומיות, מהווה סכנה לכלכלה העולמית.

כאמור, הארגון פרסם למדינות החברות עדכון מודיעיני מסווג בדבר דרכי המימון של ארגוני הטרור דאעש ואל-קאעידה, אשר בו נכלל גם מידע שהעבירה המשלחת הישראלית. את המשלחת הישראלית מובילים נציגי הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים, בראשות ד"ר שלומית ווגמן-רטנר. במפגש השבוע השתתפו גם נציג רשות המסים ונציג משרד החוץ. זהו המפגש הראשון בו מכהנת ד"ר ווגמן-רטנר בתפקיד מוביל בארגון - כיו"ר קבוצת העבודה האופרטיבית. מדובר במינוי ראשון מסוגו של נציג ישראלי בארגון בין-לאומי חשוב זה.

ווגמן-רטנר התייחסה להצהרה: "אנו גאים לקחת חלק בפעילותו החשובה והמשמעותית של ארגון חשוב זה, אשר משמש כשומר הסף של הכלכלה העולמית ופועל בנחישות רבה בנושא, תוך הוקעת מדינות שאינן מקיימות התנאים הנדרשים ואינן מתקנות הליקויים באופן הולם. החלטת הארגון היום לקרוא למדינות העולם להטיל סנקציות כלכליות אפקטיביות על איראן מהווה החלטה חשובה ואמיצה, הממחישה את מקצועיות הארגון ונחישותו להיאבק בסיכוני מימון טרור עולמיים".

ההחלטות התקבלו במסגרת כינוס המליאה שקיים השבוע הארגון. זהו כוח משימה בינלאומי יוקרתי המונה 37 מדינות חברות ושני ארגונים רב-מדינתיים, לרבות מדינת ישראל שהתקבלה כחברה מלאה בארגון חשוב ומשפיע זה לפני כשנה. המליאה התקיימה בהשתתפות של יותר מ-800 נציגים המייצגים 205 מדינות, טריטוריות וארגונים בינלאומיים. במסגרת המליאה נדונו נושאים אסטרטגיים למאבק הגלובלי בהלבנת הון ובמימון טרור, ובקבוצות העבודה קודמו פרויקטים אופרטיביים בהשתתפות המשלחת הישראלית, דוגמת מחקר בנושא הלבנת הון ומימון טרור באמצעות סחר, כתיבת מדריך בנושא איתור ותפיסת נכסים ומדריך לביצוע חקירות והעמדה לדין בעבירות מימון טרור.