ארכיון
צילום: מארק ישראל ניימן, יונתן זינדל, פלאש 90

כחול לבן ליועמ"ש: חקור את אחזקת המניות של נתניהו

במפלגה כתבו למנדלבליט: לא ברור למה הפרקליטות מתעכבת, למרות שכבר לפני חודשים פורסם כי בכוונתה להתחיל לחקור
מיכאל שמש ויערה שפירא
22 בפברואר 2020
21:11

מפלגת כחול לבן פנתה אתמול (שישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיפתח בחקירה בפרשת המניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בחברת MMSD, שבבעלות בן דודו נתן מיליקובסקי. במכתב ביקשו מהיועמ"ש להסביר מדוע, למרות פרסומים מלפני מספר חודשים שלפיהם בפרקליטות מתכוונים לחקור את הפרשה, הדבר עדיין לא קרה.


"ידוע כי כבר בחודש מארס 2019 התגלה כי נתניהו החזיק במניות וכי מכר את מניותיו ברווח עצום, שעל פי הפרסומים עולה על 5.3 מיליון דולר, בשעה שביצועי החברה אינם מצדיקים רווח כאמור", נכתב בפניית המפלגה ליועמ"ש. "עוד התברר כי בניגוד לדין לא העביר נתניהו את מניותיו לנאמנות עיוורת כמתחייב בחוק".

"עצם החזקת המניות בחברה בלא לעמוד בתנאי החוק, קרי נאמנות עיוורת, בהיותו איש ציבור, מתגמד לאור העובדה כי מגילויים שפורסמו בעיתונות, משפחת מיליקובסקי החזיקה במניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת 'טיסנקרופ' הגרמנית, אותה חברה שעומדת בליבה של החקירה בתיק 3000", נכתב עוד. "כבר בחודש מארס 2019 נטען בכלי התקשורת כי בכוונת הפרקליטות לפתוח בחקירה פלילית בעניין, אולם הפלא ופלא – למרות שנכתב כי בכוונת הפרקליטות לפתוח בחקירה כאמור, עד עצם היום הזה טרם נודע על קיומה של החקירה למרות הריח החריף המדיף מהפרשה ומהתנהלות תקינה המצופה מאיש ציבור".

בתוך כך, למרות הנזק התדמיתי הפוטנציאלי מפרשת המימד החמישי, בכחול לבן החליטו לא לוותר על נושא השחיתות כדגל מרכזי שיתמקדו בו עד הבחירות. בדף המסרים לח"כים שיצא ביום חמישי עולה הקו שבעזרתו יתמודדו עם שאלות על הפרשה:

- אנחנו מכבדים את שלטון החוק ונכבד כל החלטה.

- העיתוי מוזר, ומטריד שארדן ניצל את סמכותו כשר בפניה למ"מ הפרקליט כדי שיקבל החלטה בפרשה.

- אין שום משוואה בין גנץ לנתניהו, מתחייבים להילחם בשחיתות ולחוקק איסור על כהונה כרה"מ עם כתב אישום.

ביום שישי גנץ שלח הודעה לכל הח"כים, ובה כתב: "יהיה עוד יותר מאתגר, מכוער ומה לא, אבל אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו".