נחיתת נוסעי דיימונד פרינסס

נוסע ישראלי נוסף שחזר מ"ספינת הקורונה" ביפן התגלה כנשא של הנגיף

משרד הבריאות הנחה את עיריית תל אביב-יפו שלא לאפשר השתתפות של רצים בין-לאומיים במרתון, שיתקיים ביום שישי הקרוב • יותר מ-1,000 תיירים קוריאנים ייצאו מחר מישראל ברכבת אווירית
כתבי כאן חדשות
23 בפברואר 2020
20:37
עודכן ב 21:11

משרד הבריאות והמרכז הרפואי שיבא תל השומר עדכנו הערב (ראשון) כי נוסע ישראלי נוסף שחזר לארץ מ"ספינת הקורונה", הדיימונד פרינסס, אובחן כנשא של הנגיף. עוד נמסר כי המעבדה ממשיכה לאשש את ממצאי הבדיקה, וכי החולה בבידוד והשגחה. סך הכול, שישה ישראלים מהספינה אובחנו כנשאים, ארבעה נשארו ביפן ושניים נמצאים בארץ.

במקביל, משרד הבריאות הנחה הערב את עיריית תל אביב-יפו שלא לאפשר השתתפות של רצים בין-לאומיים במרתון "סמסונג" תל אביב, הצפוי להתקיים ביום שישי הקרוב, זאת בעקבות התפשטות נגיף קורונה. המשמעות היא שהמרתון יתקיים כמתוכנן רק עבור כ-40 אלף רצים ישראלים.

מהעירייה נמסר כי מתוך כלל הרצים הרשומים, כ-3,000 הם בעלי אזרחות זרה. בשבוע האחרון ביטלו את השתתפותם קרוב ל-1,000 רצים ממדינות אסיה, שעליהן חלות כבר מגבלות נסיעה, וכעת החליט משרד הבריאות שלא לאפשר את השתתפותם של שאר הרצים הבין-לאומיים. גורמי ההפקה של המרתון ייצרו קשר עם הנרשמים בחו"ל כדי ליידע אותם בדבר החלטת משרד הבריאות.


על רקע ביקור קבוצת התיירים מקוריאה הדרומית, שכמה מהם חלו בנגיף, משרד הבריאות פנה ליותר מ-300 בני אדם שהיו במגע עם הדרום קוריאנים, וביקש מהם להיות בבידוד. כרגע יש בישראל יותר מ-1,000 בני אדם בבידוד. 

כבר היום פנו אנשים שהיו במגע עם הדרום קוריאנים וחשו ברע למוקדים. נלקחו מהם בדיקות לאבחון קורונה, תוצאות המעבדה יתקבלו מחר. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימנטוב אמר לכאן חדשות כי בהחלט ייתכן שיש כרגע מסה של אנשים שנדבקו כתוצאה מהמגע עם הקבוצה הקוריאנית, ולא יודעים עליהם משום שהם ללא סימפטומים.

שני המורים מבאר שבע, שהיו במגע עם הקוריאנים ושוהים בבידוד בביתם, לא נדבקו בנגיף. כך עולה מתוצאות הבדיקות שנעשו להם בבית החולים סורוקה. עם זה, הונחו השניים להישאר בבידוד עד יום חמישי ולדווח על כל שינוי במצבם. שני המורים התלוו לתלמידי כיתה ח' בבית הספר "טוביהו" שביקרו בתל באר שבע ושהו במערה עם קבוצת הצליינים מקוריאה הדרומית.

כמו כן, יותר מ-1,000 תיירים קוריאנים ייצאו מחר מישראל ברכבת אווירית. הם יטוסו במטוסים מיוחדים של חברות אל על, ארקיע וקתאי פסיפיק ישירות לסיאול בקוריאה הדרומית. צוותי המטוסים ימוגנו בצורה מסיבית.

מוקדם יותר היום גם יצאו תיירים קוריאנים מישראל בסיוע רשות האוכלוסין וההגירה, רשות שדות התעופה, עובדי משרד התיירות ואנשי תעשיית התיירות. ממשרד התיירות נמסר כי הוא מסייע לתיירים מהמדינות שלגביהן הוציא משרד הבריאות הנחיות מיוחדות. 

עוד נמסר כי היום נערך דיון היערכות עם נציגי תעשיית התיירות, בהובלת מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, ובו עלו סוגיות שונות שהועברו לטיפול חדר המצב של משרד הבריאות. מדובר בעיקר בבעיות נקודתיות של לינה והטסה של קבוצות תיירים שעובדי משרד התיירות ואנשי התעשייה מסייעים למצוא להן פתרון.

השתתפו בהכנת הידיעה: דקלה אהרן-שפרן, איתי שיקמן, קטי דור, שרון עידן ואיציק זוארץ