תחקיר אלימות וגזענות במשטרת קריית מלאכי

אלימות, גזענות והשפלות: שוטרים נגד יוצאי אתיופיה

תחקיר: כמה עמוק ומושרש במשטרה הבוז והזלזול בבני הקהילה האתיופית ובכלל? עדויות מבהילות של יחס משפיל כלפי יוצאי אתיופיה מצד אנשי תחנת המשטרה בקריית מלאכי, בהם קצינים
אוריה אלקיים
23 בפברואר 2020
22:58

התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי שהגיעו לידי כאן חדשות, ונחשפו היום (ראשון) בחדשות הערב, מעלות סימני שאלה קשים לגבי תפקוד השוטרים, האתיקה שלהם ובכלל - היכולת שלהם לשמש בתפקיד כזה.

באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה לב, קצין החקירות, לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה". ההנחיה הזאת של קצין החקירות הייתה רק יריית הפתיחה לבדיחות גזעניות ופוגעניות על חשבונו של הצעיר יוצא אתיופיה.

על רקע תמונותיו של הצעיר הפצוע, כתבה אור החוקרת כי זה "נראה מדהים", עם שלושה אימוג'ים לבביים. קצין החקירות השיב: "כן, צבעוני כזה", והוסיף אימוג'י משועשע. על תמונה נוספת כתבה החוקרת אור: "אוו צלקת מהמשטרה לכל החיים", בצירוף חייכן. חוקר נוסף השיב: "אכל הרבה כביש וגז פלפל".

בהמשך מבקש קצין החקירות תמונה נוספת של העצור, והחוקרת שאלה: "רוצה לתלות במשרד למקרה שתתגעגע?". החוקר כתב כי "הוא לא מוכן להצטלם, בחור ביישן", וקצין החקירות השיב: "צנוע".

התחקיר מעלה כי לא מדובר במקרה יחיד או יוצא מהכלל, אלא נורמה. בקבוצה חברים כ-30 קצינים, חוקרי משטרה, בלשים ורכזי מודיעין.

מה קורה בקבוצת הווטסאפ של החוקרים והקצינים בתחנת קריית מלאכי כאשר מדווח על נעדר בן העדה האתיופית? קצין החקירות דיווח על היעדרות, והחוקרת השיבה: "'נעדר' – לא נורא, שייעדר קצת"

הודעות דומות נשלחו באותה קבוצה בעת הפגנות יוצאי אתיופיה בחודש יולי 2019, לאחר מותו של סלומון טקה מירי שוטר, אשר היו סוערות ואלימות במיוחד. אחת החוקרות דיווחה על זריקות אבנים לעבר התחנה, ואמרה כי מיידי האבנים הם "כמו מחבלים". קצין החקירות השיב: "לא כמו, מחבלים".

בין המפגינים הרבים היה גם א', יוצא אתיופיה בן 19, שנעצר ויום למחרת שוחרר על ידי שופט. קצין החקירות הודיע שא' שוחרר, ואור החוקרת השיבה: "לא נורא, ייעצר שוב היום". יתרה מזו, קצין החקירות הציע פרס על ראשו של א' וכתב: "הוא זבל זבל, מי שיביא אותו על משהו רציני יקבל ממני פרס".

כשאחד מהשוטרים אוזר אומץ ומעיר לחבריו על הסגנון – הוא מושתק מיד: "בואו ננסה לא לקלל אזרחים", כתב אחד השוטרים בקבוצה, והוסיף כי "הדבר הזה, הקללות והגידופים, כלפי אזרחים עלול להגיע לכדי שיבוש חקירה של ממש כשאנחנו מביעים את דעתנו על חשוד אפילו לפני שהוא נכנס לחקירה".

קצין החקירות השיב: "לא מעט פעמים נאמר לך שזה לא הפורום בשבילך שתטיף פה מוסר ותעביר ביקורת על כולם". קצין בכיר אף יותר הוסיף: "מספיק, תשקיע את זמנך בדברים אחרים ואני לא מצפה לתגובה".

ומה קורה בקבוצת הווטסאפ של החוקרים והקצינים בתחנת קריית מלאכי כאשר מדווח על נעדר בן העדה האתיופית? קצין החקירות דיווח על היעדרות, והחוקרת השיבה: "'נעדר' – לא נורא, שייעדר קצת".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה כל התבטאות מעין זו, שאינה מייצגת בשום צורה ואופן את ערכי הארגון ואת פועלם המסור של שוטרי התחנה למענם של כלל האוכלוסיות המתגוררות באזור. לא בכדי, הקצין שהתבטא כך סיים לאחרונה את תפקידו עקב אי התאמה וחוסר שביעות רצון מתפקודו.

"נציין כי לאחרונה דווקא שודרג השירות המשטרתי הניתן לקהילת יוצאי אתיופיה באזור, כשנפתח מרכז שירות קהילתי המאויש על ידי שוטר בן העדה, זאת לצד מגוון פעילויות ערכיות ושיח של שוטרי התחנה ומפקדיה המתקיימים תדיר עם מנהיגי העדה והאוכלוסייה כולה. נמשיך לפעול להעמקת הכשירות הרב תרבותית של כלל המשרתים בארגון במטרה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

יש לציין כי הקצין שהוזכר בתגובת המשטרה לא פוטר מעבודתו, אלא הועבר לתחנה בעיר סמוכה.

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה הגיבה לפרסום ומסרה: "ממשלת ישראל לא תגיד לא ראיתי לא שמעתי, הפשע שמתחולל נגד צעירים וצעירות יוצאי אתיופיה הוא כתם ועננה על כל החברה הישראלית. קבוצת השוטרים הגזענית שנחשפה צריכה לעוף מהמשטרה לאלתר ולעמוד לדין, עד מפקד התחנה שתחת משמרתו האירועים הגזעניים השתוללו כנגד יוצאי אתיופיה. מי יודע כמה צעירים עברו התעללות, מעצרי שווא ורדיפה על ידי הקבוצה הזו? צריך לפתוח בחקירה מיידית".