משטרת קריית מלאכי

הגזענות במשטרת קריית מלאכי: 4 שוטרים הועברו מתפקידם

על ההדחה החליט צוות מיוחד שהוקם בנושא. חלק מהשוטרים יועברו גם מתחום עיסוקם. קצין בודק ימשיך לחקור את הפרשה שנחשפה בחדשות כאן 11
אוריה אלקיים
24 בפברואר 2020
09:09
עודכן ב 14:47

בעקבות תחקיר כאן חדשות בנוגע לגזענות כלפי יוצאי אתיופיה בתחנת המשטרה בקריית מלאכי, החליט צוות מיוחד שהוקם בנושא להעביר מידית מתפקידם ארבעה שוטרים שנטלו חלק באירועים. חלק מהשוטרים יועברו גם מתחום עיסוקם במשטרה. במקביל החליט מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם סופר על מינוי קצין בודק לחקירת הנושא.

אמש פורסמו בחדשות הערב בכאן 11 התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי ובהן קללות ואמירות בוטות על עצורים יוצאי אתיופיה. בין השאר, נכתב כי מפגינים שיידו אבנים אל התחנה במחאת העדה האתיופית בקיץ שעבר הם מחבלים. במקרה אחר דווח על קטינה שנמלטה מן המעון שבו היא חוסה. חוקרת, שתפקידה לטפל בתיקי אלימות במשפחה ובחסרי־ישע, כתבה: "מיותרת בעולם, הילדה הזאת".

באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה לב, קצין החקירות, לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה". ההנחיה הזאת של קצין החקירות הייתה יריית הפתיחה לבדיחות גזעניות ופוגעניות על חשבונו של הצעיר יוצא אתיופיה.

על רקע תמונותיו של הצעיר הפצוע, כתבה אור החוקרת כי זה "נראה מדהים", עם שלושה אימוג'ים לבביים. קצין החקירות השיב: "כן, צבעוני כזה", והוסיף אימוג'י משועשע. על תמונה נוספת כתבה החוקרת אור: "אוו צלקת מהמשטרה לכל החיים", בצירוף חייכן. חוקר נוסף השיב: "אכל הרבה כביש וגז פלפל".

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה, מכחול לבן פנתה לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בקריאה להדיח את השוטרים המעורבים. "נגמרו המשחקים בחיי אדם, תפסיק להסתתר מאחורי מח"ש. יש לך סמכות בחוק, תדיח עכשיו את כל קבוצת השוטרים שפשעו. תדאג שיעמדו לדין. ואם אינך מסוגל תתפטר לאלתר, העברה מתחנה אחת לאחרת זה מתן פרס לעבריינים".

חבר סיעתה, חבר הכנסת משה  יעלון כתב בחשבון הטוויטר שלו: "התנהגות שוטרי משטרת קרית מלאכי כלפי עציר בן העדה האתיופית - מזעזעת, אך לא מפתיעה. כשפוליטיקאים מתעלמים מקריאות גזעניות כמו ״מוות לערבים״, או הופכים לגיבור, חייל שיורה במחבל מנוטרל ״כי מגיע לו״, ולא בגלל סכנת חיים - שלא נופתע מתופעות של גזענות ואלימות. את השוטרים המעורבים צריך לפטר - את הפוליטיקאים צריך להחליף. ב-2.3 צריך לשים לזה סוף! חייבים להתקדם".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' מימינה צייץ הבוקר: "‏אסור בשום אופן לקבל את התרבות הקלוקלת והעבריינית הזו. הזלזול, ההשפלה, השימוש לרעה בכוח השררה והיכולת לשלוח אדם למעצר בית סתם כי "הוא מעצבן", וזה מצד אנשים שמחזיקים כל כך הרבה כח וסמכות על כל אחד ואחת מאיתנו. פשוט מפחיד. הלוואי ויכולנו לחשוב שמדובר במקרה בודד ולא מייצג. הבעיה איננה קצין אחד אלא תרבות ארגונית רקובה שבה שיח והתנהלות כאלה הם נורמה מקובלת. משטרת ישראל היא גוף חשוב מאין כמוהו אבל היא זקוקה לניעור וניקוי אורוות רציני כדי להיות ראויה לאמון הציבור".