ברני סנדרס
צילום: רויטרס

סבא חביב עם רעיונות מהפכניים: איך ברני סנדרס מוביל את הבחירות על המפלגה הדמוקרטית?

הוא בן 78, יש לו ניסיון של 50 שנה בפוליטיקה והוא סוציאליסט - שבארה"ב זו כמעט קללה. למרות כל זה סנדרס הפך לתקווה של דור שלם שהתייאש מהשיטה הכלכלית הקיימת
מיכל רשף
25 בפברואר 2020
16:28

הוא בן 78, כמעט 50 שנים במערכת הפוליטית והוא סוציאליסט - שבארצות הברית זו כמעט קללה. למרות כל זה - ברני סנדרס הוא כרגע המועמד המוביל להיות הנציג של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, ויכול אפילו להגיע לבית הלבן. איך זה קרה?

סנדרס משתייך לאגף השמאלי מאוד של המפלגה הדמוקרטית, והמצע שלו מהפכני. הוא רוצה לשבור את השיטה הקפיטליסטית. לישראלים החזון שלו אולי לא יישמע כל כך דרמטי, אבל לאזרחי ארצות הברית הוא כמעט דמיוני.

הוא מציע ביטוח בריאות ממלכתי, שהיום ביקור קטן אצל רופא משפחה בארצות הברית יכול לעלות מאות דולרים, אם אין לך ביטוח פרטי. סנדרס גם מציע עוד רעיונות מהפכניים לאמריקני הממוצע: חופשת לידה בתשלום והשכלה גבוהה חינם. אל תטעו, לדבר עם אמריקנים על הדברים האלה, זה כמו לדבר בישראל על תחבורה ציבורית בשבת, או החלת ריבונות ביהודה ושומרון - בשקט זה לא יעבור.

כמו שהשיער הלבן שלו מעיד, הוא לא נולד אתמול. הצעירים שהתייאשו מהשיטה הכלכלית הקיימת הכניסו אותו למרוץ

איך אדם שנוי במחלוקת, אפילו בתוך המפלגה שלו, מי שמציע רעיונות כל כך קיצוניים ביחס לארצות הברית, הצליח להגיע למיינסטרים הדמוקרטי? כמו שהשיער הלבן שלו מעיד, סנדרס לא נולד אתמול, גם לא הסוציאל-דמוקרטיה שהוא מדבר עליה. אבל, הוא הראשון שמצליח להגיע להצלחה כזו ברמה הארצית.

זה התחיל בבחירות בשנת 2016. מי שהכניס את סנדרס למשחק בבחירות המקדימות אז היו הצעירים. פתאום סבא חביב הפך למותג לוהט שהפרצוף שלו מרוח על פוסטרים וחולצות. אמנם הוא לא ניצח, אבל התוצאה שהוא השיג הפתיעה את האמריקנים, ומשם צמחה תנועה שסחפה אחריה צעירים בכל העולם. סנדרס הפך מאז לתקווה של דור שלם שהתייאש מהשיטה הכלכלית הקיימת, ועכשיו הוא קוצר את הפירות.

בשלב הזה הוא מוביל על טראמפ, אבל הדרך עוד ארוכה

הפופולאריות שלו, כמו זו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מהצד השני, מראה בעיקר על מיאוס מהממסד הפוליטי המיושן באמריקה ורצון לשינוי. האם כל זה יעזור לו לנצח את טראמפ?

בדומה למועמדים דמוקרטים נוספים, בשלב הזה, סנדרס מוביל על הנשיא האמריקני כמעט בכל הסקרים בפער של כמה אחוזים. גם העובדה שבצד המתון יותר של ביידן וחבריו יש עדיין פיצול של הקולות, עוזרת לו מאוד. אבל הדרך ל-3 בנובמבר עוד ארוכה. רק תשאלו את הילרי קלינטון, שהובילה על טראמפ קמפיין שלם רק כדי לראות את דלת הבית הלבן מהצד השני.

רגע! אבל מה עם ישראל? ברני סנדרס – טוב ליהודים?

אם סנדרס ייבחר - הוא יהיה הנשיא היהודי הראשון בארצות הברית, מרגש. לגבי ישראל – יש מי שיגידו שזה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לנו. סנדרס הציע להתנות את הסיוע הביטחוני בוויתורים מצד ישראל. טוב או רע – תשפטו בעצמכם. מה שבטוח, הוא לא ינצח או יפסיד בגלל זה. את הבוחר האמריקני זה פשוט לא מעניין.