תיירים מקוריאה הדרומית בנתב"ג, אתמול
צילום: פלאש 90

ההנחה: יש חולי קורונה ספורים בלבד בישראל

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי: "הפרסומים על תקופת הדגירה של הנגיף, לפיהם היא ארוכה מ-14 יום, הם מעטים וקלושים. עדיין מדובר על תקופת דגירה מקסימלית של 14 יום"
הבוקר הזה
25 בפברואר 2020
09:26

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, התייחסה היום (שלישי) למספרי הנדבקים בווירוס בישראל ואמרה כי "הנחת העבודה שלנו היא שיהיו בישראל חולים ספורים, בשום פנים באופן לא מאות או אלפים. את החולים הספורים ננסה לגלות ולבודד לפני שתהיה התלקחות".

סדצקי הוסיפה בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "הפרסומים על תקופת הדגירה של הנגיף, לפיהם היא ארוכה מ-14 יום, הם מעטים וקלושים. עדיין מדובר על תקופת דגירה מקסימלית של 14 יום ולרוב פחות מכך".

אתמול פרסם משרד החוץ אזהרת מסע לגבי נסיעה לצפון איטליה בשל התפשטות הנגיף. לפי נתוני משרד הבריאות, כ-1,200 ישראלים נמצאים כעת בבידוד בית מחשש שנחשפו לנגיף. ברשות האוכלוסין וההגירה עדכנו כי מתחילת החודש, מאז הוצאת הצו הראשון על מניעת כניסת זרים שהגיעו מסין נותרו בישראל: 134 מסין, 34 מתאילנד, 32 מסינגפור, 221 מקוריאה ו-180 מיפן.


422 דרום קוריאנים הוטסו אתמול בשתי טיסות מיוחדות, ובסך הכול מאז מוצאי שבת יצאו מישראל 1,511 אזרחים דרום קוריאנים. נכון לרגע זה הוצאו צווים למניעת כניסת זרים ששהו ב-14 הימים האחרונים בסין, יפן, סינגפור, קוריאה הדרומית, מקאו, תאילנד והונג קונג.


לדברי סדצקי, בהחלטה לחייב בידוד בית ממדינות מסוימות מנסים במשרד הבריאות לשמור על איזון בין שמירה על שגרת החיים ובין הגנה מכניסת הווירוס. בנוסף, במשרד בוחנים את מספר החולים באותה מדינה ונתונים נוספים כמו אפיון גבולותיה ויכולותיה למנוע התפשטות הנגיף.

במענה לשאלה איך מחליטים שהחוזרים מאיזו מדינה ייכנסו לבידוד, ענתה סדצקי כי "ההחלטה כרוכה באיזון בין המשך שגרת החיים לבין הגנה על בריאות הציבור. אנחנו מסתכלים על מכלול של שיקולים בהטלת בידוד. אין כלל אצבע אחד לפיו אנחנו פועלים".

על הלמידה מאירועי ההדבקה באיטליה ובארצות נוספות אמרה: "אנחנו רואים שכשנדלקת התפרצות היא באמת כוללת הרבה מאוד מקרים, והאמצעים שצריך לנקוט כדי להכיל אותה הם מאוד מאסיביים. באיטליה סגרו בתי ספר ובתי עסק - הכלי העיקרי נשאר כלי של הסגר".

ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל אכיפה במשרד הבריאות, התייחס גם הוא לנושא בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "אם קיבלנו מידע על מישהו שלא שומר בידוד אז אנחנו מגיעים לביתו ומוודאים שיהיה בבידוד. אם הוא לא בבית אז נגיש תלונה למשטרה. הגשנו עד כה שלוש תלונות".

עוד אמר ד"ר ברקוביץ כי "אנשים בדרך כלל לא מבסוטים לראות אותנו אבל יש גם תגובות חיוביות. הם כנראה מרגישים שחודרים להם לפרטיות. המקרה של הבחור שהשתעל וירק היה חריג והוגשה נגדו תלונה. הפרת בידוד היא עבירה רצינית שעונשה מאסר בפועל".

התקשורת היפנית דיווחה הלילה על מותו של נוסע בשנות ה-80 לחייו מספינת הקורונה. זהו המקרה הרביעי של אדם שהיה על הספינה. בסין הודיעו כי מתו ביממה האחרונה 71 בני אדם מהנגיף, רובם ממחוז חוביי, שם התפרץ הווירוס, זהו המספר הנמוך ביותר שדווח עליו בשבועיים האחרונים. בנוסף, דווח על 508 מקרים חדשים של הדבקה. מניין המתים במדינה עלה ל-2,663. מספר המקרים ברחבי העולם עלה ליותר מ-80 אלף נדבקים. בקוריאה הדרומית דווח על 893 מקרים סך הכול.