קלפיות, עובדי בריאות בלבוש מגן
צילום: יונתן זינדל והדס פרוש, פלאש 90

מנכ"לית ועדת הבחירות: מתקשים לגייס עובדים לקלפיות לאנשים בבידוד

בדיון בוועדת הכספים בנושא תוספת תקציב לוועדת הבחירות, אמרה אורלי עדס: אנחנו מנסים לגייס עובדי מד"א שיסכימו לשבת ב-12 עד 15 קלפיות שיהיו מיועדות למאות אנשים שנמצאים בבידוד בגלל קורונה
זאב קם
25 בפברואר 2020
11:27

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס הופיעה הבוקר (שלישי) בפני ועדת הכספים בכנסת וסיפרה על הקשיים בהנגשת ההצבעה לשוהים בבידוד מחשש לקורונה: "אף אחד מהאנשים שגייסנו לבחירות לא מוכן לעבוד בקלפיות שמיועדות לאנשים בבידוד".

עדס אמרה בדיון, שעניינו תוספת תקציבית לוועדת הבחירות, שהוועדה מנסה למצוא פתרון חלופי לעובדי הקלפיות: "במד"א מנסים עכשיו לגייס עובדים מטעמם שיסכימו לשבת באותן קלפיות". לדבריה, מדובר ב-12 עד 15 קלפיות שיוצבו בערים המרכזיות וייועדו ספציפית לשוהים בבידוד. 

משרד הבריאות ייעד את יחידת האכיפה שלו לשמירת צווי הבידוד שהוצאו כלפי אזרחים ששהו במדינות בהן התפרץ הנגיף. ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל אכיפה במשרד הבריאות, התייחס לנושא בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "אם קיבלנו מידע על מישהו שלא שומר בידוד אז אנחנו מגיעים לביתו ומוודאים שיהיה בבידוד. אם הוא לא בבית אז נגיש תלונה למשטרה. הגשנו עד כה שלוש תלונות".

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה לתוכנית כי בהחלטה לחייב בידוד בית ממדינות מסוימות מנסים במשרד הבריאות לשמור על איזון בין שמירה על שגרת החיים ובין הגנה מכניסת הווירוס. בנוסף, במשרד בוחנים את מספר החולים באותה מדינה ונתונים נוספים כמו אפיון גבולותיה ויכולותיה למנוע התפשטות הנגיף.

פרופ' סדצקי התייחסה לצפי מספר הנדבקים בווירוס בישראל ואמרה כי "הנחת העבודה שלנו היא שיהיו בישראל חולים ספורים, בשום פנים באופן לא מאות או אלפים. את החולים הספורים ננסה לגלות ולבודד לפני שתהיה התלקחות". סדצקי הוסיפה מסר מרגיע, לפיו "הפרסומים על תקופת הדגירה של הנגיף, לפיהם היא ארוכה מ-14 יום, הם מעטים וקלושים. עדיין מדובר על תקופת דגירה מקסימלית של 14 יום ולרוב פחות מכך".