בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התנגדות להחלטת ועדת ההיתרים בנושא הוצאותיו המשפטיות של רה"מ: "חרגה מסמכותה"

בעקבות החלטת הוועדה לקיים דיון מחודש בבקשת נתניהו, התנועה לאיכות השלטון מתכוונת לעתור לבג"ץ
תמר אלמוג
25 בפברואר 2020
21:21

החלטת הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, לקיים דיון מחודש בבקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעוררת התנגדות, ובקרוב צפויה להיות מוגשת עתירה של התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד ההחלטה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.


לטענת התנועה לאיכות השלטון הוועדה בהרכבה הנוכחי חרגה מסמכותה, בכך שהפכה את החלטות הוועדות הקודמות בנושא. זאת משום שעל פי הכללים שלפיהם הוועדה פועלת, ניתן להפוך רק החלטות שאישרו מימון, ולא החלטות שמנעו מימון - כפי שהיה במקרה של נתניהו. במידה שבג"ץ לא יעצור את ההליך, השלב הבא יהיה דיון של הוועדה בגופה של בקשת ראש הממשלה.

עניין נוסף שבו פועלת עד כה הוועדה, בהרכבה הנוכחי, בניגוד לקודמותיה, הוא דרישת נתונים על הונו של נתניהו. עד כה לא דרשה הוועדה מראש הממשלה נתונים כאלו, ובשלב זה גם לא ברור אם תבקש.

ועדת ההיתרים נימקה את החלטתה לקיים דיון מחודש בבקשת נתניהו, בכך שהנסיבות השתנו. הוועדה הצביעה על הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה והיקף החומרים והעדויות הצפויים במשפט כמצדיקים דיון מחודש בבקשתו לקבל מימון ממקורבו ספנסר פרטרידג'.

הוועדה ציינה את עלותו הגבוהה של הייצוג המשפטי כאחד משיקוליה: "הוועדה נותנת משקל רב לעובדה שבעת הזאת לא ניתן להעריך במדויק את העלויות אלא לשערן כעלויות רבות עד מאוד, על פי מייצגי ראש הממשלה ההערכה היא של כ-10 מיליון שקלים, לכל הפחות".