אתר קריסת המנוף ביבנה, מאי 2019
צילום: פלאש 90

אסון המנוף ביבנה: המשטרה צפויה לסגור את התיק

הסיבה לסגירה - פרצות בחוק שבגללן לא ניתן להעמיד אף אחד מהחשודים לדין פלילי. במקביל, מתנהלת תביעה אזרחית נגד המדינה, משפחתו של אחד ההרוגים תובעת את משרד העבודה
רועי ינובסקי
25 בפברואר 2020
21:52

אסון המנוף ביבנה: חקירת המשטרה בשלבי סיום ומסתמן כי תיק החקירה ייסגר. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. התיק ייסגר בשל פרצות בחוק, שבגללן לא ניתן להעמיד אף אחד מהחשודים לדין פלילי.


במהלך החקירה נגבו עשרות עדויות והשתמשו בחוות דעת של מומחים, ומה שעולה כי המנוף קרס בשל כשל בסדר הפירוק. הבעיה היא שאי אפשר להצביע על אחריות פלילית של אף אחד מהעובדים באתר שנשארו בחיים, משום שיש פרצה בחוק והתחום פרוץ לחלוטין מבחינת המדינה -  אין חקיקה ותקנות בתחום פירוק והרכבת המנופים. היום על פי חוק, כל אחד יכול לפרק ולהרכיב מנוף בלי כל הכשרה ופיקוח. 

בד בבד, משפחתו של סרגיי סמיונוב, אחד ההרוגים באסון, תובעת את משרד העבודה, בגלל אותו מחדל רגולטורי שלכאורה הוביל לתאונה. העובדה שאף אחד לא עומד לדין פלילי לא מעידה על כך שהמדינה לא תצטרך לפצות כספית את ההרוגים.

לפני כתשעה חודשים ארבעה פועלים נהרגו בקריסת מנוף באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה. שני פועלים אחרים חולצו על ידי כוחות ההצלה. מותם של שלושה פועלים כבני 30 נקבע במקום, ומותו של פועל רביעי, כבן 20, נקבע לאחר שחולץ מגובה של עשרות מטרים.