חסר בית
צילום ארכיון: אורן נחשון, פלאש 90

"אבא שלי חי שנים ברחובות, בזמן שיכול היה לקבל 22 אלף שקל בחודש"

במשך שנים התעלם ארגון ביטחוני ממצבו הרפואי-נפשי של עובדו לשעבר, שבגללו סירב לחתום על טופס תביעת גמלת פנסיה. בתו: "לאן הלכו הכספים?"
כרמלה מנשה
26 בפברואר 2020
13:46

גמלאי של אחד מגופי הביטחון בישראל לא קיבל תשלומי פנסיה וזכויות סוציאליות נוספות במשך 22 שנים וחצי, לאחר שפוטר על רקע בריאותי-נפשי. הוא סירב לחתום על טופס תביעת גמלה ובמשך שנים חי בעוני רב. בני משפחתו, שעמם ניתק במהלך השנים את הקשר, זועמים על כך שהקצבה לא הוענקה לו אוטומטית. בתו לכאן רשת ב: "איך אדם שהופסקה עבודתו על רקע רפואי-נפשי לא מקבל אוטומטית את הגמלה לה הוא זכאי?".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

במשך 24 שנים  עבד האיש בארגון, עד שבשנת 1996 קבעה ועדה רפואית שהוא סובל מפרנויה וחרדות ולכן אינו כשיר להמשיך בעבודתו. הגמלאי, שהוכר כנכה לצמיתות, לא מקבל באופן אוטומטי את הגמלה שלה הוא זכאי משום שכשנדרש לחתום על טופס תביעת הגמלה, הוא סירב. גרושתו, שכן הגישה תביעה, מקבלת חצי מהסכום. רק ב-2017, כשהסכים לחתום, התקבלה במשרד האוצר החלטה לשלם לו פנסיה. אך כפי שקבוע בחוק, תשלום רטרואקטיבי ניתן לקבל רק שנתיים לאחור. 

במשך כל השנים משרד ראש הממשלה ביצע את הניכויים הנדרשים על פי חוק לטובת מס הכנסה וביטוח לאומי, הונפקו עבורו תלושי שכר גמלה. אך אף לא אחד מהסכומים מגיע אליו. היום, כשהוא בן 77 וחולה סרטן, נעשים מאמצים להשיב לו חלק מהכספים שלהם הוא זכאי.

"אף אחד כל השנים האלה לא שאל למה הוא לא חתם?"

בתו, טליה ניסים, סיפרה לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "אבא שלי הלך לאיבוד אחרי אותה קביעה. הייתי בטוחה שהוא חי בחו"ל, הוא נעלם ולא היה לנו קשר איתו". הבת תהתה: "איך אדם שהופסקה עבודתו על רקע רפואי-נפשי לא מקבל אוטומטית את הגמלה לה הוא זכאי מתוקף אותה קביעה של ועדה רפואית שקבעה שאינו כשיר ואינו מודע למצבו? אף אחד כל השנים האלה לא שאל למה הוא לא חתם?".

"היום אני יודעת שאבא שלי חי ברחובות לאורך כל השנים, בספסלים בגנים ציבוריים, בזמן שיכול היה לקבל 22 אלף שקל בחודש", אמרה הבת בגרון חנוק. "משנת 1996 אותו משרד הפיק תלושי שכר וביצע את כל הניכויים והקיזוזים הנדשים על פי חוק, לאן הלכו הכספים?", שאלה.