ארכיון
צילום: אי-פי

האם נחיה עם קורונה כמו עם שפעת?

מספרי המתים מהמחלה שעשויים להטעות, וההשוואה הבלתי נמנעת למחלה הנפוצה
מואב ורדי
26 בפברואר 2020
23:07

היום (רביעי) נרשם מהפך: יותר דיווחים על הידבקויות מחוץ לסין מדיווחים בתחומה. נגיף קורונה הגיע לאירופה, וזה קרה מהר למדי. אבל יש אפשרות שקורונה תהפוך לעוד מחלה ויראלית, כמו שפעת. כלומר מחלה שאנחנו יודעים לחיות איתה.

 


באיטליה זינק מספר הנדבקים בתוך חמישה ימים בלבד, משלושה ל-374. בגרמניה יש כבר 19 נדבקים, בבריטניה 13, בספרד 12, בבלגיה אחד, בשוודיה אחד, וביממה האחרונה בלבד התגלו חולים ראשונים בארבע מדינות נוספות: אוסטריה, שווייץ, קרואטיה ויוון. הערב מצטרפת לרשימה גם מקדוניה הצפונית, עם מקרה אחד.

מחוץ לסין נדבקו עד היום 3,200 בני אדם בקורונה. בשפעת, לעומת זאת, בארצות הברית לבדה חלו בחורף הקודם 45 מיליון בני אדם. מקורונה מתו עד כה מחוץ לסין 55 בני אדם. בארצות הברית מתו משפעת וסיבוכיה 61 אלף בני אדם רק בחורף שעבר.

שיעור התמותה מקורונה עדיין גבוה לעומת שיעור התמותה משפעת. אבל – מניחים שיש הרבה יותר חולים מהמספרים הרשמיים, ולכן שיעור התמותה עשוי לרדת.

נוסף על כך, הרוב המוחלט של חולים שמתים מהנגיף הם אנשים מבוגרים מאוד או בעלי מערכת חיסונית חלשה מלכתחילה. זאת ועוד, מניחים שבתוך כשנה וחצי יימצא חיסון לנגיף החדש.

האם פירוש הדבר שאין ממה לחשוש? לא, אנחנו עדיין לא יודעים מספיק על נגיף קורונה החדש בשביל לקבוע זאת. אבל האפשרות שנחיה איתו כמו שאנחנו חיים עם שפעת היא בהחלט תסריט אפשרי.