מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן
צילום: יונתן זינדל

בעקבות תחקיר כאן חדשות: נפתח הליך משמעתי נגד השוטרים

השוטרים המעורבים בשיח הגזעני כלפי יוצאי אתיופיה יוצאו לחופשה כפויה. מ"מ מפכ"ל המשטרה מצא בעייתיות באופן התנהלות הפיקוד של תחנת קריית מלאכי
רועי ינובסקי ואוריה אלקיים
26 בפברואר 2020
23:23

בעקבות תחקיר כאן חדשות על התבטאויות בלתי ראויות של שוטרים וקצינים בתחנת קריית מלאכי, ייפתח הליך משמעתי נגד שלושת המעורבים והם יוצאו לחופשה כפויה - כך הודיעה הערב (רביעי) המשטרה. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אימץ בעניין זה את המלצותיו של מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם סופר.

בנוסף, מצא מ"מ מפכ"ל המשטרה גם בעייתיות באופן התנהלות הפיקוד של תחנת קריית מלאכי. ניצב כהן הודיע כי תיבדק גם התנהלותם ואחריותם של המפקדים והנורמות הערכיות ביחידתם ולתרבות השיח במשטרת ישראל.


ביום ראשון פורסמו בחדשות הערב בכאן 11 התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי ובהן קללות ואמירות בוטות על עצורים יוצאי אתיופיה. בין השאר, נכתב כי מפגינים שיידו אבנים אל התחנה במחאת העדה האתיופית בקיץ שעבר הם מחבלים. במקרה אחר דווח על קטינה שנמלטה מן המעון שבו היא חוסה. חוקרת, שתפקידה לטפל בתיקי אלימות במשפחה ובחסרי ישע, כתבה: "מיותרת בעולם, הילדה הזאת".

באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה לב, קצין החקירות, לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה". ההנחיה הזאת של קצין החקירות הייתה יריית הפתיחה לבדיחות גזעניות ופוגעניות על חשבונו של הצעיר יוצא אתיופיה.

על רקע תמונותיו של הצעיר הפצוע, כתבה אור החוקרת כי זה "נראה מדהים", עם שלושה אימוג'ים לבביים. קצין החקירות השיב: "כן, צבעוני כזה", והוסיף אימוג'י משועשע. על תמונה נוספת כתבה החוקרת אור: "אוו צלקת מהמשטרה לכל החיים", בצירוף חייכן. חוקר נוסף השיב: "אכל הרבה כביש וגז פלפל".