התפרצות קורנה בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס

נגיף קורונה: ישראלית נוספת מהספינה דיימונד פרינסס החלימה

רוחלה עופרים שאושפזה ביפן שוחררה מבית החולים ותמתין לשחרור בעלה בשבוע הבא. מכון המחקר הישראלי "מיגל" הודיע על פריצת דרך במציאת חיסון לנגיף קורונה, לפי שעה בעופות בלבד
ורד פלמן ומתי ברנהרט
27 בפברואר 2020
10:53

נגיף קורונה: רוחלה עופרים, ישראלית נוספת שאושפזה בבידוד ביפן לאחר ששהתה על ספינת ה"דיימונד פרינסס", שוחררה היום (חמישי) מבית החולים לאחר שהחלימה. הבדיקות שעברה עופרים התקבלו הבוקר והראו תוצאה שלילית לקורונה.


לפי שעה היא לא צפויה לשוב לישראל והיא ממתינה לשחרורו בשבוע הבא של בעלה, עודד עופרים, הישראלי האחרון שעדיין מאושפז בבית החולים. השניים, תושבי קיבוץ גבעת השלושה, היו הישראלים הראשונים על הספינה שאובחנו בגופם סימני קורונה. הם הורדו מהספינה ופונו לבית חולים צבאי, מרחק שעה ורבע מטוקיו. חולה אחר שהחלים, שמעון דהן, יצא הלילה, שעון יפן, לישראל והוא צפוי לנחות בנמל התעופה בן גוריון מחר בבוקר. שלשום שוחררה רחל ביטון, לאחר ששתי הבדיקות האחרונות שביצעה הראו כי כבר אינה נושאת את הנגיף.

חיסון לקורונה: בינתיים בעופות בלבד

מכון מיגל שבקריית שמונה הודיע הבוקר על פריצת דרך במציאת חיסון לנגיף קורונה, אם כי לפי שעה בעופות בלבד. המכון, שפועל בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה ומשרד החקלאות ובמימונם, הודיע כי בתום ארבע שנות מחקר הושגה פריצת דרך במהלך עבודת המחקר לחיסון נגד וירוס מזן קורונה לעופות, אשר יעילותו הוכחה בהצלחה בניסויים שנערכו במכון וולקני. במכון אומרים כי לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת קורונה בבני אדם, הם ימתינו לקבלת אישור בטיחות למוצר, כדי להתחיל לייצר חיסונים למחלה.

האם נחיה עם קורונה כמו עם שפעת?

ביפן נרשם אתמול מקרה ראשון של הידבקות חוזרת בנגיף קורונה. אישה בשנות הארבעים לחייה נדבקה לפני כחודש ואושפזה בבית חולים באוסקה. כעבור שבוע העלו בדיקות כי החלימה והיא שוחררה לביתה אף שעדיין סבלה משיעול. היא לא פיתחה תסמינים של המחלה, אך מאחר שחשה כאבים בגרון ובחזה נבדקה שוב. אתמול התקבלו תוצאות הבדיקות ומהן עולה כי היא נדבקה בנגיף.

בד בבד ממשיך נגיף קורונה להתפשט ברחבי העולם. בארצות הברית אובחן אדם ראשון שנדבק בווירוס, אף שלא ביקר מחוצה לה ולא היה במגע עם נשא מאובחן. מדובר בתושב קליפורניה. במרכז האמריקני לבקרת מחלות חוששים כי הנגיף החל להתפשט בתוך תחומי ארצות הברית, אך הדבר טרם אומת.

דנמרק ואסטוניה הודיעו הבוקר על נשאים ראשונים בתחומן. בדנמרק מדובר על אזרח שחזר מחופשה בצפון איטליה. איראן הודיעה כי 22 בני אדם מתו בתחומיה מקורונה עד כה. 141 בני אדם כבר נדבקו בנגיף. עד כה הגיע הנגיף ליותר מ-45 מדינות. מספר הנדבקים בעולם עומד על יותר מ-82 אלף. כ-2,800 מהם מתו, רובם המוחלט בסין. 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה במסיבת עיתונאים בבית הלבן בנושא התפשטות הקורונה, כי הוא יגדיל ככל הנדרש את התקציבים כדי להלחם בנגיף. הנשיא הוסיף כי העם האמריקני נמצא בסיכון נמוך הודות לפעולות שנקטה ממשלתו, ובהן הטלת מגבלות על הנוסעים מסין. טראמפ ציין כי החלטותיו בנושא הושמו בתחילה ללעג.