קורונה
צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: "חולה קורונה מאומת ראשון בישראל"

שר הפנים דרעי הודיע: "תאסר כניסת זרים מאיטליה". ישראלים שיגיעו ממאיטליה ייכנסו לבידוד של שבועיים, בדומה לכמה מדינות המזרח הרחוק • משרד החוץ האיטלקי: מבקשים הבהרות על איסור כניסת אזרחינו
אוריה אלקיים, עמיחי שטיין וקטי דור
27 בפברואר 2020
12:04
עודכן ב 14:58

נגיף קורונה: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע היום (חמישי) על חולה מאומת ראשון בנגיף קורונה בישראל. מדובר באדם שחזר מאיטליה וחש ברע. הוא אמר את הדברים בתדרוך במשרד הבריאות. לדברח בר סימן טוב, המערכת נערכת כבר זמן רב מאד לאירוע הזה.

"ברור שברגע שיש חולה ראשון המציאות משתנה אביב אנחנו בטוחים על היכולות של המערכת, מיכולות האיתור והניטור ועד מערכת האשפוז". ממשרד הבריאות נמסר כי החולה הגיע בטיסת 382 של אל על ממילאנו ב-23 בפברואר, ועל כל מי שהיה בטיסה להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ממועד הנחיתה.


לאחר התפשטות הווירוס באיטליה ומספר מקרי המוות הגבוה שבתחומה הודיע היום שר הפנים, אריה דרעי, על איסור כניסה של זרים מאיטליה לישראל. דרעי הוסיף כי ישראלים שיגיעו מאיטליה ייכנסו לבידוד של שבועיים, בדומה לשבים ממדינות במזרח הרחוק. בעקבות ההודעה נאסרה בצוהריים כניסתם לארץ של נוסעים משתי טיסות מאיטליה שנחתו בנתב"ג. בעקבות ההנחייה משרד החוץ האיטלקי ביקש הבהרות.

בטיסה מברגמו נאסרה כניסתם לארץ של 25 נוסעים זרים, 19 מהם איטלקיים. הם נותרו במטוס בזמן ששאר הנוסעים הישראלים ירדו ממנו וקיבלו הנחיות ממשרד הבריאות. בהמשך היום ימריא המטוס בחזרה לברגמו ועליו אותם 25 נוסעים וכן 119 נוסעים אחרים היוצאים מישראל, רובם איטלקים. בטיסה אחרת של חברת איזי ג'ט מוונציה ומילאנו, סורבה כניסתם של 23 נוסעים. גם הם ישובו לאיטליה בשעות הקרובות.

מנכ"ל משרד הבריאות הרחיב בנושא: "הצו יעודכן באופן שכל מי שהיה באיטליה ב-14 ימים האחרונים יהיה בבידוד. קיווינו להחזיק כמה שיותר זמן, אבל יש לנו את המקרה הראשון". בר סימן טוב הוסיף כי עדכן בעניין את ראש הממשלה ואמר: "אנו מתחילים עכשיו פרק עכשיו בהתמודדות התחלואה בישראל ואנחנו עדיין יודעים שאם הציבור יפעל בהתאם להנחיות, אנחנו נדע להתמודד בצורה טובה מאד עם האירועים שיהיו בתקופה הקרובה. צריך להקפיד על ההוראות הקפדה יתרה וככה נדע לעבור את הפרק החדש שמתחילים היום".

93 חיילים בבידוד

סיגל סדיצקי, אחראית על בריאות הציבור, אמרה בתדרוך כי אי אפשר היה לגלות את הנדבק מוקדם יותר. "האיש חזר מאיטליה לפני ארבעה ימים והחום שלו הופיע רק אתמול. המחלה הזאת בניגוד לסארס, היא מחלה שבה אנשים מדבקים בתקופה שהם א-סימפטומטיים. זאת בדיוק הדוגמה".

ביפן שוחררה הבוקר מבית החולים רוחלה עופרים, ישראלית נוספת שאושפזה בבידוד לאחר ששהתה על ספינת ה"דיימונד פרינסס". זאת לאחר שהחלימה מהמחלה. הבדיקות שעברה עופרים התקבלו הבוקר והראו תוצאה שלילית לקורונה.

לפי שעה היא לא צפויה לשוב לישראל והיא ממתינה לשחרורו בשבוע הבא של בעלה, עודד עופרים, הישראלי האחרון שעדיין מאושפז בבית החולים. השניים, תושבי קיבוץ גבעת השלושה, היו הישראלים הראשונים על הספינה שאובחנו בגופם סימני קורונה. הם הורדו מהספינה ופונו לבית חולים צבאי, מרחק שעה ורבע מטוקיו. חולה אחר שהחלים, שמעון דהן, יצא הלילה, שעון יפן, לישראל והוא צפוי לנחות בנמל התעופה בן גוריון מחר בבוקר. שלשום שוחררה רחל ביטון, לאחר ששתי הבדיקות האחרונות שביצעה הראו כי כבר אינה נושאת את הנגיף.

בתוך כך, מצה"ל נמסר כי 93 חיילים נמצאים לפי שעה בבידוד, כאשר מרביתם חזרו מחופשה פרטית מחו״ל ומקצתם פגשו במשלחת מקוריאה הדרומית. נוסף על כך הוחלט לדחות את האימון המשותף בין EUCOM (פיקוד אירופה של ארצות הברית) לזרוע היבשה. תרגיל ה-JC – תרגיל משותף של ההגנה האווירית עם האמריקנים – מתקיים בשלב זה כמתוכנן.