בנייה בגבעת זאב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבנייה בתנופה: 1,777 יחידות דיור קודמו ביהודה ושומרון

חלק מיחידות הדיור שאושרו כבר קיימות והאישור מהווה רק את הסדרתן. בנט: "לא נמסור סנטימטר אדמה לערבים"
כרמל דנגור
27 בפברואר 2020
16:10

ועדת המשנה להתיישבות במועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי אישרה היום (חמישי) פעימת בנייה בשטחים. 1,777 יחידות דיור קודמו ביהודה ושומרון, מתוכן - 741 נמצאות בשלבי האישור הסופיים, ו-1,036 קודמו בהליך התכנון. 

חלק מיחידות הדיור שאושרו כבר קיימות והאישור מהווה רק את הסדרתן. בשלב הסופי נמצאות 620 יחידות דיור בעלי שבבנימין, 73 יחידות בגבעת זאב ו-48 בהר ברכה שבשומרון.

אתמול קודמו שלב אחד נוסף בהליך התכנון 3,500 יחידות דיור בשטח E1 בין ירושלים למעלה אדומים. מדובר בשטח רגיש ביותר מבחינה מדינית שישראל נמנעה במשך שנים מלקדם בו בנייה - בלחץ בינלאומי.

הלחץ נבע מכך ששטח זה קוטע רצף טריטוריאלי פלסטיני בין רמאללה לבית לחם. היחידות אמנם קודמו, אך יצטרכו לעבור שלבים נוספים עד לבנייתן, שלבים שכרוכים כולם באישור הדרג המדיני. בתסריט המהיר ביותר שבו האישורים האלו ניתנים, יעברו בין שנתיים לשלוש עד לבנייה בפועל.

שר הביטחון נפתלי בנט אמר בתגובה: "לא נמסור סנטימטר אדמה לערבים. אנחנו לא מחכים, אנחנו פועלים. אישרנו היום יחידות דיור רבות בהתיישבות, ונמשיך לפעול גם בהמשך. כך צריך לפעול גם בנושא הריבונות - במעשים בשטח. משך שנים הסבירו להתיישבות מדוע הכול מסובך והבירוקרטיות תקעו הכול, את הדבר הזה אנחנו מפסיקים. אנחנו כבר לא בשיח של פינוי והקפאה אלא בהתרחבות ובנייה. ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא אחת מאבני הבניין של הציונות במדינת ישראל. היא גאוותנו, ובמקום לעצור אותה – נמשיך לקחת אותה קדימה".