נציגי טליבאן ושר החוץ האמריקני פומפאו, היום בדוחא
צילום: רויטרס

ארה"ב וארגון הטליבאן חתמו על הסכם הפסקת אש

שר החוץ האמריקני ובכירי הטליבאן הגיעו לקטר כדי לחתום על ההסכם. בהצהרה משותפת שהוציאו לפני החתימה נמסר כי ארה"ב תפסיק להתערב צבאית בענייניה הפנימיים של אפגניסטן, ותסיג את כוחותיה באופן מלא מהמדינה בתוך 14 חודשים. אלפי אסירים ישוחררו
גיא בריצמן
29 בפברואר 2020
15:10
עודכן ב 15:22

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ובכירי ארגון הטליבאן חתמו היום (חמישי) בדוחא שבקטר על הסכם הפסקת אש בין ארצות הברית לאפגניסטן. לקראת החתימה, הצדדים הוציאו הצהרה משותפת, שבה נמסר כי הכוחות האמריקניים יבצעו נסיגה מלאה מאדמת אפגניסטן בתוך 14 חודשים. עוד צויין כי הממשלה האפגנית תפעל מול מועצת הביטחון של האו"ם כדי להסיר את הסנקציות מחברי ארגון הטאליבן עד ל-29 במאי. 

ארצות הברית התחייבה להפסיק להתערב צבאית בענייניה הפנימיים של אפגניסטן ולהבטיח לנסות לסייע בשיחות הביטחוניות בין הממשלה אפגנית ופקיסטן. כמו כן, ארצות הברית תחל באופן מיידי לפעול לשחרורם של אסירים פוליטיים ואסירי מלחמה. הממשל האמריני וממשלת אפגניסטן ישחררו עד 5,000 אסירים, וארגון הטליבאן ישחרר 1,000 אסירים, עד לתאריך ה-10 במארס.

שר החוץ האמריני מייק פופמאו אמר כי על ארגון הטליבאן להתחייב להמשיך בניתוק הקשר עם ארגון אל קאעידה ובמאבק בדאעש. שר ההגנה האמריקני מארק אספר אמר כי "ההסכם הוא רק ההתחלה, וההמשך לא יהיה קל".

נשיא אפגניסטן אשרף גאני אחמדזאי אמר כי הוא מלא תקווה שההסכם עם ארצות הברית יוביל להפסקת אש קבועה בין המדינות. מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג אמר כי הארגון מביע את תמיכתו בהסכם. כמו כן, נאט"ו תהיה מוכנה להפחית את כוחותיה באפגניסטן לאחר החתימה.