זייבט (מימין) וטונברג, ארכיון
צילום: גטי אימג'ז

מסימני המשבר: הכירו את התשובה לגרטה טונברג

נעמי זייבט, בת 19 מגרמניה, מערערת על העמדות שמציגה פעילת האקלים משוודיה. בסוף השבוע הוזמנה לנאום בוועידת CPAC, הכנס הרפובליקני הגדול ביותר של השנה, ועוררה תהיות באשר לתמיכתה בעמדות גזעניות
מתי ברנהרט
01 במרץ 2020
09:38

"הרבה פחד מתניע את תעמולת משבר האקלים". כך אמרה בסוף השבוע נעמי זייבט, צעירה בת 19 מגרמניה, שלאחרונה "זכתה" לתואר יקירת מכחישי משבר האקלים. בשונה מגרטה טונברג בת ה-17 משוודיה, שהפכה בעיני רבים לפנים של מאבק הדור הצעיר במשבר האקולוגי העולמי, זייבט מציגה טענות מנוגדות.

כך למשל, לדעתה פליטת גזי חממה לא מסכנת את כדור הארץ. לטענתה, לאנושות אין חלק גדול במשבר האקלים כפי שנהוג לייחס להם בעשורים האחרונים. את הדברים האלה אמרה זייבט בריאיון לערוץ החדשות האמריקני פוקס ניוז. "הרבה צעירים לא יודעים על מה הם מדברים, הם כל כך חוששים ואני רוצה להחזיר להם את התקווה", אמרה זייבט.

בריאיון סיפרה זייבט על הקושי בו היא נתקלת בעיר הולדתה, מינסטר, שם זוכות המפלגות הירוקות להצלחה גדולה."קשה להיות מתויגת כמכחישת שינוי אקלים", סיפרה. "אני בהחלט מאמינה ששינוי אקלים אמיתי", אמרה זייבט והוסיפה כי "אנחנו לא צריכים להיחפז אל פתרונות שאינם יציבים בטווח הרחוק".

זייבט זכתה לפרסום בזכות עמוד היוטיוב שהיא מפעילה. בסרטון שפרסמה וזכה לביקורת חריפה, ציינה את פעיל תנועת האלט-רייט בקנדה סטפן מולינו כמקור השראה. זייבט שהוזמנה לנאום בסוף השבוע בוועידת CPAC, הכנס הרפובליקני הגדול ביותר של השנה שנערך בסוף השבוע במרילנד, נשאלה על סרטון זה - ולא חזרה בה. "תמיד פקפקתי ברעיונות הלאומיות הלבנה" אמרה זייבט בתשובה לשאלת עיתונאי. זייבט הוסיפה כי "עם זאת, לא יכולתי שלא לשים לב שיכולתי לנהל דיונים שלווים, חופשיים, ותרבותיים במדינה שהיא בעצם מדינה לבנה".