ארכיון

אילו ערים יכולות להכריע את הבחירות?

המפתח של הליכוד או של כחול לבן לניצחון בבחירות טמון ביכולותיהן להוציא מהבית את תומכיהן במעוזים החזקים. אחוזי הצבעה גבוהים בבאר שבע ובקריית שמונה עשויים לאפשר לנתניהו להרכיב את הממשלה הבאה, ואילו מצביעים רבים בערי המרכז והשרון יעזרו לגנץ
מואב ורדי ומיכל רשף
01 במרץ 2020
23:07

בחירות 2020: הסיכוי שמצביעים ישנו את דעתם ביממה הקרובה הוא קלוש. לכן למפלגות כדאי להתמקד בשלב הזה בעוררות המעוזים הגדולים שאולי יכולים, באמצעות אחוזי הצבעה גבוהים, להכריע את הבחירות.


מחיפוש האשמים עד שינוי המגמה: עושים סדר בסקרים

שלושה תרחישים שיכולים להציל אותנו מבחירות רביעיות

מצביעי הליכוד שנשארו בבית

נתניהו מדבר על כ-300 אלף ליכודניקים שנשארו בבית בחירות האחרונות, ושיכולים להכריע את הקרב מחר. היכן נמצאים אותם מעוזי הליכוד שאליהם צריך לשים לב? בבאר שבע, לדוגמה, זכה נתניהו ליותר מ-43% מהקולות, אך שיעור ההצבעה הכללי בעיר עמד על 60% בלבד לעומת 70% הצבעה בממוצע הארצי.  

בקריית שמונה, מעוז ליכוד מבוצר, הדפוס הזה חוזר - כמעט 53% מבעלי זכות הבחירה הצביעו לנתניהו. אך גם כאן נרשם שיעור הצבעה כללי של 60%. בבת ים, עוד מעוז ליכוד הנחשב מוצק מאוד עם 37% ששמו פתק מחל, אחוז ההצבעה הכללי בעיר עמד על 52% בלבד.

ומה קורה במעוזי כחול לבן?

בבחירות האחרונות, הצביעו למפלגת כחול לבן יותר מ-1,100,000 ישראלים, וקולותיהם הסתכמו ב-33 מנדטים בסך הכול. מעוזי ההצבעה של כחול לבן היו בערי המרכז והשרון, שם הצליח בני גנץ להשיג בין 50-30 אחוזים מקולות הבוחרים. 

בתל אביב, לדוגמה, יצאו להצביע בבחירות האחרונות 62% מהתושבים, שזה נמוך ב-7% מהממוצע הארצי. כחול לבן קיבלה שם כ-42% מהקולות. בחיפה הצביעו 32% לכחול לבן בבחירות האחרונות, אך אחוז ההצבעה בעיר עמד רק על 58%.

בגבעתיים ובהוד השרון יותר ממחצית מהמצביעים בחרו בכחול לבן, ובערים אלו גם אחוז ההצבעה הכללי היה גבוה ועמד על בין 75-70 אחוזים. ועדיין, לא מדובר ב-100% ויש עוד לאן לשאוף. עידוד ההצבעה במקומות הללו עשוי לתת לכחול את הניצחון, ושם בהחלט כדאי לגנץ ולחבריו למפלגה לרכז מאמצים ביממה הקרובה.

באילו ערים גדולות דווקא יש תיקו? 

שוויון בהצבעה לשתי המפלגות הגדולות נרשם בערים פתח תקווה, רחובות וראשון לציון. כולן ערים גדולות במרכז הארץ, ויחד הן מכניסות לכנסת בערך עשרה מנדטים.

בשתי מערכות הבחירות האחרונות נרשמו בפתח תקווה אחוזי הצבעה זהים לממוצע הארצי - כמעט 70%. ברחובות, שם נרשם המאבק הצמוד ביותר בין הליכוד לכחול לבן, שתי המפלגות התחלקו בכ-60% מהקולות.