נשיא טורקיה, ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן על רקע "מגן האביב": הכוחות הסוריים צריכים לסגת לקווים שקבעה טורקיה

נשיא טורקיה אמר כי הוא מקווה להגיע להפסקת אש באידליב אחרי פגישתו עם פוטין ביום חמישי • מקור במשרד החוץ הסורי: "ארדואן הוא אדם חמדן ושוגה באשליות המנסה לשוב לימי האימפריה העות'מאנית"
מתי ברנהרט
02 במרץ 2020
14:30

על רקע מבצע "מגן האביב" של טורקיה נגד משטרו של אסד בסוריה, אמר היום (שני) נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, כי לארצו אין בעיה עם נוכחות רוסית ואיראנית במדינה. ארדואן גם קרא לכוחות משטר אסד לסגת לקווים שנקבעו על ידי ארצו.

מקור במשרד החוץ הסורי, שגינה בחריפות את התוקפנות הטורקית "על ריבונותה של סוריה", כינה את ארדואן "אדם חמדן ושוגה באשליות המנסה לשוב לימי האימפריה העות'מאנית".

ארדואן הודיע כי טורקיה הפכה את שדה התעופה א-נירב לבלתי שמיש לאחר התקיפה ביום ראשון, ושהוא מקווה להגיע להפסקת אש באידליב אחרי השיחות שייערכו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביום חמישי. מוקדם יותר אמר הנשיא פוטין כי "אין בכוונתנו לפתוח במלחמה עם אף אחד", והבהיר כי "אנחנו יוצרים מצב שבו "איש לא יחשוב להילחם נגדנו". הוא ציין כי בתחום ההגנה הפסיקה ארצו להיות מדינה ש'רודפת אחר יכולות של אחרים'".

אתמול, הכריזה טורקיה על המבצע הצבאי נגד משטר אסד - "מגן האביב". על פי  הודעת משרד הביטחון הטורקי, אנקרה אינה רוצה להתנגש עם כוחות צבא רוסיה וכי מטרותיה הם עצירת מעשי הטבח וההקצה של המשטר הסורי. טורקיה טוענת כי תפעל לעצירת ההגירה משטח סוריה.

עוד נאמר בהודעה כי "אנקרה מתכוונת לפגוע רק בחיילי צבא סוריה ובמטרות מהן יצאו מתקפות על כוחותיה בעת האחרונה. טורקיה מצפה מרוסיה להפעיל השפעתה על משטר אסד ולפעול לעצירת התוקפנות מצד סוריה".

בשבוע שעבר גורם בממשל הטורקי הודיע כי 29 חיילים של צבא טורקיה נהרגו באידליב. לפני כן, מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי לפחות 34 חיילים נהרגו בתקיפות אוויריות של צבא אסד. בנוסף, הטלוויזיה הסורית דיווחה באותו היום על פיצוצים בעיר החוף לטקיה במערב סוריה, כתוצאה מהתקפות של כוחות המורדים. כמה שעות אחר כך לשכת הנשיאות הטורקית הודיעה כי  "אנו תוקפים עמדות של צבא סוריה בתגובה לאירועים באידליב".

רוסיה הודיעה ביום שישי האחרון כי שני כלי שיט החמושים בטילי שיוט ומוצבים בים השחור, יישלחו לחופי סוריה. זאת בעקבות התקיפות באידליב. משרד הביטחון הטורקי פרסם פרטים ממתקפת התגובה, לפיהם חוסלו חמישה מסוקים של צבא אסד, 23 טנקים, שתי מערכות הגנה אוויריות וכ-309 חיילים "נוטרלו".