בני גנץ

גנץ: "ניכר שלנתניהו אין אפשרות להרכיב ממשלה"

עודה: לא ניצור קשר עם בני גנץ בגלל הקמפיין הגזעני שלו • ליברמן: "נעשה הכול כדי למנוע בחירות רביעיות" • ח"כ שלח: "הניסיון להיות כמו הליכוד רק נקי כפיים - לא צלח"
מערכת כאן חדשות
03 במרץ 2020
09:52
עודכן ב 14:15

בחירות 2020: אחרי פרסום תוצאות המדגמים וחלק ניכר מתוצאות האמת, במערכת הפוליטית החלו להגיב הבוקר (שלישי) להשלכות של מערכת הבחירות לכנסת ה-23. יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר מחוץ לביתו בראש העין: "תוצאות הבחירות הולכות ומצטברות. ניכר שלנתניהו אין אפשרות להרכיב ממשלה. אנחנו מחויבים למדינת ישראל ומכבדים את החלטת הבוחר".


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שעל פי התוצאות לפי שעה מפלגתו מקבלת 7 מנדטים, אמר הבוקר מחוץ לביתו בנוקדים: "כפי שהבהרתי כבר אתמול, אנחנו נמתין לתוצאות הסופיות. ביום חמישי בצוהריים נכנס את הסיעה ונקבל את ההחלטות. כפי שהתחייבנו, נעשה הכל כדי למנוע בחירות רביעיות".


יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שמפלגתו קיבלה 15 מנדטים על פי התוצאות שפורסמו עד כה, תקף הבוקר את בני גנץ: "לי לא יהיה שום קשר עם גנץ. אם הוא רוצה הוא יכול להתקשר אליי. המלצנו עליו בפעם הקודמת לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן. במפלגת כחול לבן יש לא מעט גזענים כמו האוזר והנדל. אנחנו לא רוצים שום קשר עם כחול לבן לאור הקמפיין הגזעני שלהם".

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ גם התייחס היום לתוצאות ואמר: "אנחנו הולכים לעבוד קשה. יש לי הרבה תוכניות על הדרך שאנחנו צריכים להעצים את תפיסת העולם של מפלגות המרכז-שמאל. יש לי כל כך הרבה מה לעשות למען המפלגה, למען הגוש – ואת זה אני הולך לעשות".


ח"כ עפר שלח אמר כי "לא צריך ללכת לממשלת אחדות אלא לעצב אלטרנטיבה מהותית לשלטון". בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב הוסיף שלח: "צריך להקים אלטרנטיבה שלטונית שלא מבוססת רק על כך שראש הממשלה עומד למשפט. כחול לבן הצליחה להקים אלטרנטיבה מבנית, וצריך לצקת בה תוכן ומהות. הניסיון להיות כמו הליכוד רק נקי כפיים - לא צלח".

האזינו לריאיון עם עפר שלח בכאן רשת ב

שלח פסל את האפשרות שחברי כנסת מכחול לבן יעברו לליכוד, על מנת שלבנימין נתניהו יהיו מספיק מנדטים להרכבת ממשלה: "החוק אומר שמי שמצביע בניגוד לעמדת סיעתו בהצבעת אי אמון בממשלה לא יכול להיות חבר במפלגה אחרת". חבר הכנסת מכחול לבן הוסיף: "נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה באפריל או בספטמבר, והתוצאה עכשיו עלולה עוד להיות יותר גרועה מבחינתו".

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן אמר כי מפלגתו לא תשב בממשלה תחת נתניהו. "יש איום גדול על שלטון החוק במדינה", אמר ביטון בראיון לכאן רשת ב. הוא הוסיף כי תוצאות הבחירות מאכזבות, ועל כחול לבן להפיק לקחים ולהסיק מסקנות איך להשיג תוצאות טובות יותר בעתיד.

מנגד, שרים בליכוד אומרים הבוקר כי לא נפסלת שום אפשרות להרכבת ממשלה. השר ישראל כץ מהליכוד אמר לאריה גולן: "אף אחד חוץ מנתניהו לא יכול להרכיב ממשלה בכנסת הזו. כשהוא יקבל את המנדט הוא ישקול למי הוא פונה. יהיו לו הרבה אופציות. יש מחויבות לשותפים שלו, אף אחד לא צריך לפסול את השני. לראש הממשלה יש מרחב תמרון גדול, לא יהיו בחירות רביעיות. נרכיב ממשלה בלי פסילות ובלי חרמות".

האזינו לריאיון עם ישראל כץ בכאן רשת ב

על פתיחת משפטו של נתניהו אמר כץ: "לא תהיה בקשה לעסקת טיעון ולא חוק צרפתי. ראש הממשלה יתמודד עם הדברים".

גם השר יובל שטייניץ מהליכוד אמר בריאיון לתוכנית קלנן-ליברמן בכאן רשת ב: "אנחנו לא פוסלים שום חיבור ואחדות, אני מצפה מבני גנץ להרים היום טלפון לנתניהו. כחול לבן צריכים לשים את כל מערכת ההכפשות והחרמות נגד נתניהו בצד. אין שום סיבה ללכת לממשלה דו-ראשית".

מספירת 97% מהקולות עולה כי הליכוד שומר על היתרון מול כחול לבן. על פי הספירה בשלב זה, הליכוד עם 36 מנדטים וכחול לבן עם 32 מנדטים. נתניהו כבר נפגש היום עם יו"ר ש"ס אריה דרעי בבית ראש הממשלה בבלפור, כדי לדון בהרכבת הקואליציה.

אמש אמר נתניהו לאחר פרסום תוצאות המדגמים כי "זהו ניצחון נגד כל הסיכויים, כי עמדנו מול כוחות אדירים שכבר הספידו אותנו. יריבינו אמרו שתם עידן נתניהו ובכוחות משותפים הפכנו את הקערה על פיה והפכנו את הלימון ללימונדה. עברנו עיר עיר, שכונה שכונה, רחוב רחוב, חרשנו את המדינה. אני זוכר את הניצחון הראשון שלנו ב-96', שהיה היסטורי. והניצחון הזה הוא מתוק לא פחות אם לא יותר - ניצחון גדול עוד יותר".

האזינו לריאיון ח"כ מיכאל ביטון בכאן רשת ב

גנץ אמר אמש: "אני שותף לתחושות האכזבה והכאב, אך לא נוותר על דרכנו. לא ניתן לאיש לרסק את הדמוקרטיה. אנחנו עומדים בסופה של מערכת בחירות מהקשות שהיו בישראל. צריך להרים את הראש ולהמתין לתוצאות האמת. התוצאות המסתמנות עשויות להיות דומות לתוצאות אפריל ונישאר מאוחדים".