נתניהו, ריבלין וגנץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנשיא שוקל לא להטיל על איש את הרכבת הממשלה

האפשרות שעומדת בפני ריבלין היא להכריז שההכרעה תעבור ישירות לכנסת
ירון דקל
03 במרץ 2020
20:24

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוקל, לאור תוצאות הבחירות הצמודות, שלא להטיל על איש מהמועמדים את מלאכת הרכבת הממשלה, ולהעביר את ההכרעה ישירות לכנסת. כך פורסם הערב בחדשות הערב בכאן 11.


נשיא המדינה רוצה לראות קודם כל מה קורה בוועדת הבחירות המרכזית, אבל הוא בהחלט מוריד הילוך. הוא לא יזמן את ראשי הסיעות לפני שיקבל בשבוע הבא מהשופט ניל הנדל את התוצאות הסופיות, וממתין לראות אם יתפתח משהו במרוץ אחר העריקים.

אולם הפעם, שוקל ריבלין לבצע מהלך שלא נעשה ב-72 שנות עצמאות ישראל. אם הנשיא יראה ששוב איש לא יוכל להקים ממשלה, הוא יעביר את ההחלטה לכנסת ל-21 יום. בתום שלושת השבועות שינתנו ל-120 חברי הכנסת, יטיל הנשיא את המנדט להרכבת הממשלה על מי ש-61 חברי כנסת ימליצו. החוק לא אוסר על הנשיא להגיע למסקנה שהכנסת תתכבד ותודיע לנשיא אם היא רוצה ממשלה בישראל.

הערב פורסם בכאן רשת ב כי בליכוד החליטו לנסות ולפעול מול חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס מהעבודה-גשר-מרצ, ולזנוח כרגע את שאר חברי הכנסת שסומנו כאופציות לעריקה. זאת בניסיון להביא אותה לגוש הימין חרדים. הסיבה למהלך קשורה בכך שלוי אבקסיס מגיעה מבית ימני, וגם לאור העובדה שהיא נחשבת לסיעה בפני עצמה שיכולה לבוא לבד וללא מגבלות - כך לפחות מאמינים בליכוד.

על פי לוחות הזמנים עתיד יו"ר ועדת הבחירות המרכזית הנדל להעביר לנשיא ריבלין את תוצאות האמת ביום שלישי הבא. לרשות הנשיא יעמדו שבעה ימים לקיום התייעצויות וקבלת החלטה באשר להטלת המנדט להרכבת הממשלה לא יאוחר מ-17 במארס.