נתניהו ובר סימן טוב
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הגבלות חדשות: אירועי ספורט ותרבות בוטלו, התרחבה רשימת המדינות שהשבים ממנה יבודדו

​רה"מ במסיבת עיתונאים: אל תלחצו ידיים. ליצמן: איסור על כינוס של יותר מ-5,000 בני אדם • מיום שישי בבוקר תיאסר כניסת תיירים לישראל מצרפת, אוסטריה, גרמניה, שווייץ וספרד • משחק גביע המדינה בכדורגל בין מכבי חיפה להפועל ב"ש נדחה הערב, ומשחקי הכדורסל של הפועל ירושלים ומכבי ת"א יתקיימו ללא קהל
דקלה אהרן-שפרן ולירן כוג'הינוף
04 במרץ 2020
11:27
עודכן ב 19:35

התפשטות קורונה בישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (רביעי) על שורות צעדים שיינקטו בישראל בשל התפשטות הנגיף. בין היתר ישראל תדרוש מהשבים מצרפת, גרמניה, שווייץ, ספרד ואוסטריה להיכנס לבידוד ביתי של שבועיים. נתניהו אף קרא לציבור להימנע מלחיצת ידיים.

הערב הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי החל מיום שישי בשעה שמונה בבוקר תיאסר כניסת תיירים לישראל מצרפת, אוסטריה, גרמניה, שווייץ וספרד. על פי הודעת הרשות, תיירים ממדינות אלה השוהים בישראל מונחים לצאת מישראל בהדרגה. בתוך כך, דובר צה"ל הודיע כי נדחתה נסיעת הרמטכ"ל אביב כוכבי לארצות הברית שתוכננה לשבוע הבא.

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי משרדו יאסור על קיום אירועים של יותר מ-5,000 בני אדם. משמעות ההנחיה היא שלא יתקיימו אירועי פורים המוניים השנה. עקב ההנחיה החדשה, כבר הערב משחק גביע המדינה בכדורגל בין מכבי חיפה להפועל באר שבע באצטדיון סמי עופר נדחה, והמשחק של הפועל תל אביב נגד הפועל רעננה יתקיים כסדרו תחת המגבלות. משחק היורוליג של מכבי תל אביב בכדורסל נגד אנדולו אפס, ישוחק ללא קהל, כמו גם משחקה של הפועל ירושלים באולמה הביתי, הארנה, מול פרישטרי היוונית בליגת האלופות של פיב"א. כמו כן, על פי ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, שחקני מכבי תל אביב, אמורים להיות בבידוד לאחר ששיחקו בספרד נגד ולנסיה ב-21 בפברואר.

ראש עיריית חולון, מוטי ששון, הודיע על ביטול העדלאידע בעיר. בד בבד, הזמרים ישי ריבו ונתן גושן הודיעו על ביטול שתי הופעות משותפות שלהם, שהיו אמורות להתקיים מחר ומחרתיים בהיכל מנורה מבטחים בתל אביב.

נתניהו וליצמן על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות | צפו

משרד הבריאות פרסם 11 צעדים שאמורים למזער את סיכויי ההדבקות בנגיף:

1. ישראלים השבים מ- צרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד אוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד.
2. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא עם יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. ישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
3. איסור גורף לקיום כנסים בינלאומיים בישראל.
4. תושבי ישראל השבים מכינוסים בינלאומיים בחו״ל– יחויבו בבידוד בית 14 יום.
5. עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו"ל.
6. חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
7. חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש , לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל
ב 14 הימים האחרונים.
8. המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו"ל.
9. המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
10. תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
11. משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.

מוקדם יותר היום, התגלה כי הנער שנדבק בקורונה מגבעת ברנר היה במשחק הדרבי התל אביבי בבלומפילד ביום שני שעבר. במשרד קראו לכל מי ששהה בשער 8 באצטדיון באותו יום להיכנס לבידוד ביתי, ולאחר מכן חידדו כי רק יושבי שורות מסוימות צריכים להיכנס לבידוד: בשער 7-8, גוש 425, בין השורות 43-49 כולל, בכל השורות, בכיסאות 169-179 כולל. שאר השוהים אינם נדרשים להכנס לבידוד. מדובר ב-77 בני אדם, בניגוד לכ-5,000 מקומות בשער 8. 

הרב הראשי לישראל דוד לאו ציין במכתב כי בשל התפשטות הווירוס "אין לנשק מזוזות ואין לגעת בהן כלל", והוסיף כי "חובה לנהוג לפי הוראות הגורמים האמונים על בריאות הציבור".

בשירות בתי הסוהר הכריזו על שורת צעדים למניעת הידבקות בתוך מתקני הכליאה. בין היתר נקבע כי בשב"ס ימשיכו להיערך ולהצטייד בציוד מיגון ובציוד רפואי, והוחלט על צמצום תנועות אסירים ככל הניתן. ביקורי משפחות לאסירים יתקיימו מאחורי מחיצת זכוכית. בנוסף, כניסות אזרחים למתקנים יצומצמו.

כל תלמידי ביה"ס אזורי ברנר, כולל מורים, אנשי צוות וצוות ההסעות שהיו במגע עם הילד, מתבקשים להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני. בנוסף, כל מי שהיה באיצטדיון בלומפילד במשחק הכדורגל וישב בשער 8 מתבקש להכנס לבידוד ולדווח על כך באתר משרד הבריאות. קיים חשש שתלמיד נוסף שהיה בדרבי, שלומד תיכון חדש בתל אביב, נדבק בווירוס. יש לו חום, ונערכות לו כעת בדיקות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, כתב היום בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא מעריך שהתפשטות נרחבת של נגיף קורונה בישראל היא בלתי נמנעת. עם זאת, פרופסור גרוטו ציין כי בישראל אין עדיין דיווחים על חולים שנדבקו מאנשים שלא שהו בחו"ל, או מאנשים שהיה ידוע שהם חולים - כך שניתן לומר שהמצב בשליטה. 

בעקבות ההודעה אתמול על הידבקות בנגיף קורונה של תלמיד כיתה ט' בתיכון ברנר, הודיע משרד הבריאות הבוקר כי כלל התלמידים בבית הספר, כ-1,200 תלמידים, יישלחו לבידוד ביתי. איציק חולדאי, מנהל התיכון סיפר לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "הקהילה והתלמידים מודאגים, אבל יש תחושה שהדברים בשליטה". חולדאי הוסיף כי "אנחנו מחפשים את האיזון בין לשמור על הבריאות של כולם לבין לא להיסחף להיסטריה".

האזינו לריאיון המלא עם איציק חולדאי בכאן רשת ב

שר החינוך רפי פרץ התייחס לבידוד התלמידים בהערכת מצב במשרד הבריאות: "בתי הספר והמנהלים מקבלים נהלים והוראות ברורות, אנחנו לא משאירים אף אחד לבד. כל מי שנמצא בבידוד מקבל ליווי של הצוותים שלנו.נמשיך לפעול בהתאם לנהלי משרד הבריאות, בתקווה שהן ימנעו התפשטות רחבה יותר".