ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כחול לבן ינסו לקדם את החוק למניעת כהונת רה"מ עם כתב אישום

במפלגה החליטו לקדם את המהלך בתקופת המו"מ הקואליציוני • הרשימה המשותפת הסכימה, בכחול לבן ממתינים לתשובת ליברמן • הורוביץ: "צאו מהדכדוך ונלך על זה" • בנט: "מהלך אנטי דמוקרטי"
כתבי כאן חדשות
04 במרץ 2020
11:27
עודכן ב 13:25

בכחול לבן החליטו לנסות להעביר בתקופת הביניים של המשא ומתן הקואליציוני חוק שימנע מאדם עם כתב אישום לכהן כראש ממשלה (חוק נתניהו). הסכמה של הרשימה המשותפת כבר יש לצורך חוק כזה. בכחול לבן ממתינים לתשובת ליברמן וישראל ביתנו כדי לדעת אם יש רוב למהלך.

לתוצאות הבחירות המתעדכנות - לחצו כאן

אם בכחול לבן יעשו מהלך של הנחת הצעת החוק כהצעת חוק טרומית ויתחילו להניע אותה בוועדות הכנסת הזמניות, כשיש רוב נגד הקואליציה הנוכחית של נתניהו, ייתכן שיוכלו להשתמש בחוק כקלף מיקוח במו"מ הקואליציוני. אם יתחילו לקדם את ההצעה, הם יכולים להגיע למו"מ מול הליכוד ולכפות על נתניהו שתי אופציות – העברת החוק ברוב של 62 או 61 ח"כים  – או הקפאתו בתנאי שנתניהו יהיה שני ברוטציה. 

היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד איל ינון, הבהיר היום כי המליאה וועדות הכנסת אינן נוהגות להתכנס בשבועיים שבין הבחירות ובין מועד כינוסה של הכנסת החדשה. באשר לחקיקה פרטית, אומר ינון, כי היא כלל אינה אפשרית בתקופה זו.

התגובות למהלך האפשרי של כחול לבן

"יש לנו 61 אצבעות נגד ממשלה בראשות נתניהו ויש לנו גם 61 אצבעות למהלכים בכנסת", אמר חבר הכנסת רם בן ברק מכחול לבן בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב. "אנחנו בודקים כל מיני אופציות ונעשה כל מה שהחוק מאפשר כדי למנוע מנתניהו ממשלה".

השלב הראשון במהלך שמנסים לרקום בכחול לבן הוא השתלטות על הוועדה המסדרת, שמנווטת את כל מה שקורה בכנסת בשלב המעבר שבו אין ממשלה. מי שמחזיק בוועדה הוא מי שהנשיא מטיל עליו את המנדט. כלומר בכחול לבן ינסו לקבל את המנדט ראשונים. יש ניסיון של כחול לבן לעשות את מה שלא הצליחו בפעם הקודמת – לקבל המלצות מליברמן. לאור העובדה שהתחייב שימנע מנתניהו להיות ראש הממשלה אומרים בכחול לבן שיש לכך סיכוי. גם ברשימה המשותפת טרם החליטו האם ימליצו על גנץ.

"בכנסת החדשה יש רוב מוחלט (62) לחוק שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתבי אישום", צייץ בחשבון הטוויטר שלו חבר הכנסת ניצן הורוביץ מהעבודה-גשר-מרצ. "זה נכון פוליטית, זה לגמרי משקף את רצון רוב הבוחרים וזה גם הדבר הראוי מבחינה מוסרית. ניתן גם להקים ממשלה על קווי יסוד בסיסיים שיכללו חקיקה כזו ועוד כמה תיקונים. כחול-לבן, צאו מהדכדוך ונלך על זה בכל הכוח".

יו"ר ימינה נפתלי בנט התייחס ליוזמה ואמר כי "היוזמה של אחמד טיבי ועופר שלח לחקיקת 'חוק פסילת נתניהו' היא מהלך אנטי דמוקרטי קיצוני שמהווה יריקה בפרצוף של חצי מדינה. ‏לפני יומיים היו בחירות, וכבר מנסים לעקוף את רצון העם באמצעים פסולים. ‏ימינה תתייצב באופן מוחלט נגד מהלך זה".

גם השרה מירי רגב תקפה את המהלך האפשרי: ״אחמד טיבי הבטיח והוא מקיים: הבטיח להדיח את נתניהו ואת הליכוד. מהלך החקיקה שמובילים טיבי את גנץ הוא לא פחות מאשר תחילתה של הפיכה שלטונית. לא ניתן לזה לקרות".

יור ש״ס אריה דרעי הוסיף על הדברים: ״הרעיון להעביר לאחר הבחירות ואחרי שהציבור אמר את דברו, חוק אישי שימנע מבנימין נתניהו לכהן כראש הממשלה הוא חרפה ושבירה של כל כללי המשחק של המערכת הפוליטית".

בהכנת הידיעה השתתפו זאב קם, מיכאל שמש ויואב קרקובסקי