צוותי טיפול בבית החולים שערי צדק, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קורונה בישראל: השאלות הבוערות

האם הנגיף מדבק גם כשהחולה עזב את החדר? האם ככל שיש יותר מבודדים יש פחות ערך לבידוד? מדוע ארצות הברית ופולין לא נכנסו לרשימת ההגבלות של משרד הבריאות? ד"ר אשי שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות, מסביר על הנחיות המשרד
חדשות הערב
04 במרץ 2020
22:01

מדינות מערביות פרסמו הנחיות לבתי החולים, בתי המשפט, בתי הסוהר ובתי הספר להתמודדות עם תרחישי התפשטות נגיף קורונה. האם ישנו מסמך כזה גם בישראל?

הופץ מסמך פנימי ראשוני שמתייחס לכל הסוגיות הללו. כל משרדי הממשלה והגופים הממשלתיים בישראל נערכים זה זמן, ובמיוחד בימים האחרונים, לאור התרחיש שעומד בפנינו ולשלבים השונים של ההתמודדות. אנחנו רוצים לשמור על שגרת חיים עד כמה שניתן ובלבד שנגן על הבריאות והביטחון של אזרחי המדינה.

האם ככל שיש יותר מבודדים יש פחות ערך לבידוד?

לא בהכרח, השאלה היא מה רוצים להשיג בבידוד. אם נסתכל על סין, המצב בהתחלה התייצב, ואז המספרים התחילו לרדת. יותר אנשים מחלימים מאשר אנשים שמדביקים חולים חדשים. אנחנו מבודדים היום אוכלוסיות ברמות סיכון שונות, כשברור לנו שרבים מהם לא נחשפו ולא חולים. אנחנו יכולים לאתר בקלות את הקשרים המעטים שהיו לאותו אדם השוהה בבידוד, וכך למנוע את התפשטות המחלה.

צפו בריאיון המלא עם ד"ר אשי שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות


על פי כל הסטטיסטיקות, אין מתים מהנגיף בקרב ילדים ותלמידי בתי ספר. מדוע תלמידים בישראל נדרשים להיכנס לבידוד?

תלמידי בתי ספר יכולים להדביק. אם ילד שנושא את הנגיף מתאמן והולך לאירועי ספורט ולקניונים ומדביק מאות או אלפי בני אדם - אנחנו בצרה גדולה. המטרה של הבידוד היא לא הילד עצמו, כמו העובדה של למנוע מאותו ילד להדביק את הוריו ומשפחתו.

האם נגיף קורונה מדבק גם כשהאדם החולה עזב את החדר?

אין הוכחה שהנגיף מדביק הדבקה אווירנית. ההדבקה היא טיפתית, לכן אנחנו מדברים על מגע קרוב של עד שני מטרים בזמן שהוא יותר משנייה או שתיים. ככלל, נגיפים הם לא יצורים חיים וקשה להם לשרוד לאורך זמן מחוץ לגוף המאחסן. הרבה ממה שפורסם ברשתות מוגזם ואפילו ניתן להגדירו כ"פייק ניוז".

מדוע פולין וארצות הברית הנגועות בקורונה לא נכנסו לרשימת ההגבלות של משרד הבריאות?

בפולין המחלה התחילה רק לעלות במספרים הרבה יותר נמוכים, וכמובן נתעדכן. בארצות הברית המחלה התחילה בעיקר בצפון החוף המערבי במדינת וושינגטון. היא כרגע מתפשטת לחוף המזרחי במספרים קטנים מאוד. אנחנו עוקבים ובקשר יומיומי עם הרשויות האמריקניות, ומעדכנים אחד את השני. היה והמצב בארצות הברית יחמיר, כדוגמת מדינות אירופה, נשקול מה לעשות.

מהי תגובתך לביקורות על הנחיות משרד הבריאות, לפיהן הן משבשות את שגרת החיים והכלכלה? 

עד היום, בישראל היו בסך הכול שלוש הדבקות מקומיות בגלל אותם צעדים "משבשי שגרת חיים וכלכלה". בסופו של דבר אנחנו עדיין בשלב ההכלה. אם נצליח לשרוד כך עוד מספר שבועות, עשינו מעשה חשוב מאוד.