יצחק יוסף
צילום: דוד כהן, פלאש 90

המלצה: להעמיד לדין משמעתי את הרב הראשי יצחק יוסף

ההחלטה התקבלה בעקבות התבטאויות שלו בנוגע לעולים מחבר העמים
אמוץ שפירא
05 במרץ 2020
15:19

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שוהם, המליץ היום (חמישי) להעמיד לדין את הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, שהתבטא נגד עולים מחבר העמים. זאת בעקבות התבטאויותיו נגד עולים מחבר המדינות. ההמלצה התקבלה בעקבות תלונה שהגישה ישראל ביתנו נגד הרב, שאותה מצב שוהם מוצדקת.

בתלונת ישראל ביתנו נטען שהרב יוסף נשמע מתבטא בפומבי באורח בוטה וגזעני כלפי ציבור העולים ממדינות חבר העמים, וכי השתלח בציבור העולים באומרו שהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת וגויים גמורים, וכן הטיל ספק ביהדותם. כמו כן נטען שהוא הנחה את הדיינים העוסקים בגיור שלא לעסוק בגיור בתפוצות ולא להכיר בגיורם של מי שעברו גיור בבתי הדין הממלכתיים לגיור.

ראש לשכת הרב יוסף טען בין השאר כי דבריו סולפו וכי דבריו היו תיאור מצב כלפי חלק קטן יחסית מכלל העולים ואין בינו לבין גזענות דבר וחצי דבר וכן כהבעת עמדה הלכתית שחובתו להביעה. שוהם דחה את הטענות לחוסר סמכות, וקבע כי הוא יכול לדון בנושא, בגלל שיוסף מכהן גם כדיין בבית הדין הרבני הגדול.

בחודש ינואר פורסמה הקלטה משיעורו של הרב יוסף, שבה אמר: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי, יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים". כמו כן דווח שהרב יוסף אמר שהמדינה העלתה לארץ "מסות של גויים גמורים, בהם שונאי דת, שמצביעים למפלגות אנטי דתיות". הדברים נחשפו בעיתון "ידיעות אחרונות".